EUROPA LEAGUE

Europa League: Μοιρασιά για Λάτσιο με Μαρσέιγ και για Μπέτις με Λεβερκούζεν

© 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Το μεγάλο παιχνίδι του 5ου ομίλου του Europa League μεταξύ Λάτσιο και Μαρσέιγ έληξε χωρίς γκολ. Η Μπέτις δεν υπέταξε τη Λεβερκούζεν, νίκη για τη Ραπίντ.

Το ντέρμπι σε αγωνιστικό αλλά και πολιτικό επίπεδο μεταξύ Λάτσιο και Μαρσέιγ έληξε δίχως γκολ. Το 0-0 στο "Ολίμπικο" για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League αποτυπώνει και τη γενικότερη εικόνα του παιχνιδιού, που είχε λίγες ευκαιρίες και πολλή τακτική.

Στο 1ο ημίχρονο οι Μασσαλοί ήταν κάπως καλύτεροι, όμως δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους, αφού ο Ντμιτρί Παγέτ βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα, οπότε ο Αρκάντιους Μίλικ δεν είχε την τροφοδότηση που χρειαζόταν. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν δοκάρι με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Πάου Λόπεθ.

Ο αγώνας κορυφής του 7ου ομίλου δεν βρήκε νικητή, παρότι υπήρχαν πολλές ευκαιρίες για να υπάρξει τέτοιος. Μπέτις και Λεβερκούζεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν τη νίκη, με το 1-1 να μην τους αφήνει απογοητευμένους, αλλά ούτε και πλήρως ικανοποιημένους. Ο Κλαούντιο Μπράβο έκανε μία σωτήρια επέμβαση στο πρώτο και στο τελευταίο λεπτό για τους "βερδιμπλάνκος", οι οποίοι πήταν το προβάδισμα με πέναλτι του Μπόρχα Ινγκλέσιας στο 75'. Ο Ρόμπερτ Άντριχ στο 82' ισοφάρισε για τους Γερμανούς, για τους οποίους ο Πάνος Ρέτσος έμεινε στον πάγκο.

Η Ραπίντ μπήκε ξανά σε τροχιά πρόκρισης, αφού υπέταξε την Ντίναμο με 2-1 στη Βιέννη. Η ομάδα του Ταξιάρχη Φούντα (αγωνίστηκε για 70 λεπτά) προηγήθηκε μόλις στο 9' με τον Μάρκο Γκριλ και μπορεί οι Κροάτες να ισοφάρισαν με το 20ό ευρωπαϊκό γκολ του Μίσλαβ Όριστς, όμως τη λύση έδωσε ο Μαξιμίλαν Χόφμαν.