EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Πειστική η νέα Ιταλία, νίκη με άγχος για Ισπανία

Το μεγάλο όνομα στον όμιλο της Εθνικής, Ιταλίας, επιβλήθηκε άνετα 2-0 της Φινλανδίας ενώ με νίκη άρχισε την περιπέτεια των προκριματικών και η Ισπανία με το 2-1 επί της Νορβηγίας (VIDEOS).

Ο νόμος των φαβορί ίσχυσε 100% στην πρεμιέρα του 10ου προκριματικού ομίλου του Euro 2020, καθώς εκτός της Εθνικής Ελλάδας που επικράτησε 2-0 στην έδρα του Λίχτενσταϊν, πανηγύρισαν νίκες τόσο η Ιταλία όσο και η Βοσνία απέναντι σε Φινλανδία και Αρμενία αντίστοιχα.

Με νίκη άρχισε την πορεία της στα προκριματικά και η Ισπανία, με τη φούρια ρόχα να αντιμετωπίζει δυσκολίες από τους Νορβηγούς αλλά να καταφέρνει να παίρνει τη νίκη με 2-1 στο "Μεστάγια".

"ΑΕΡΑΤΗ" Η ΙΤΑΛΙΑ, ΡΕΚΟΡ ΓΙΑ ΚΕΝ

Στο Ούντινε, η Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία της στα προκριματικα του Euro 2020, αφού με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, δεν δυσκολεύτηκε να λυγίσει με 2-0 την αντίσταση της Φινλανδίας. Ο Νικολό Μπαρέλα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ για τους "ατζούρι" μόλις στο 7' ενώ στο 74' ο Κεν το έκλεισε με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Ιμόμπιλε.

Σημειώνεται πως ο φορ της Γιουβέντους έγινε, στην ηλικία των 19 ετών και 23 ημερών, ο δεύτερος νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Ιταλίας (μετά τον Μπρούνο Νικολέ), με την "σκουάντρα ατζούρα" να παραμένει αήττητη και στα 48 επίσημα εντός έδρας ματς που έχει παίξει στον 21ο αιώνα, έχοντας απολογισμό 37 νικών και 11 ισοπαλιών!

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής Ελλάδας, η Βοσνία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Αρμενία, καθώς επκράτησε 2-1 στο Σαράγεβο. Ο Κρούνιτς έκανε το 1-0 στο 33' με γυριστή κεφαλιά και ο Μιλόσεβιτς στο 80' το 2-0 με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τους Αρμένιους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μιχιταριάν.

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Στο "Μεστάγια" η Ισπανία άρχισε νικηφόρα την πορεία της στην προκριματική φάση του Euro 2020, με το 2-1 απέναντι στην Νορβηγία να την αδικεί. Και αυτό γιατί στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να "κλειδώσει" το τρίποντο αλλα δεν το έκανε, με το φινάλε του 45λεπτου να βρίσκει την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να προηγείται μόνο με 1-0 με το γκολ του Ροντρίγκο στο 16' από την υπέροχη ασίστ του Τζορντι Άλμπα. Στο 65' οι Νορβηγοί "έβαλαν φωτιά" στο ματς όταν ισοφάρισαν σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κινγκ, όμως δεν χάρηκαν για πολύ, με τον Μοράτα να κερδιζει πέναλτι λιγα λεπτα αργότερα και τον Σέρχιο Ράμος να ευστοχεί με πέναλτι αλά Πανένκα στο 71' και να υπογράφει την νίκη της "φούρια ρόχα".

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Πιτσίνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Μπιράγκι (90' Σπινατσόλα), Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (85' Τζανιόλο), Κέαν, Ιμόμπιλε (80' Κουαλιαρέλα), Μπερναρντέσκι

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέκι, Γκράνλουντ (90' Σοΐρι), Τοΐβιο, Βαεϊσάενεν, Αραχούρι, Πίρινεν, Λουντ, Σπαρβ, Καμάρα, Χαμαλάινεν (70' Λαπανάινεν), Πούκι (83' Καργιαλάινεν)

ΒΟΣΝΙΑ: Σέχιτς, Τοντόροβιτς, Μπίτσακτσιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσίβιτς, Πιάνιτς, Μπέσιτς, Κρούνιτς (82' Γκότζακ), Βίσκα, Τζέκο (87' Κόλιτς), Ζάκαριτς (65' Μιλόσεβιτς)

ΑΡΜΕΝΙΑ: Χαϊραπετιάν, Χοβανισιάν, Χαρογιάν, Κάλισιρ, Νταγκμπασιάν, Γκριγκοριάν, Μκρτσιάν, Ανταμιάν (67' Μπαμπαγιάν), Μιχιταριάν, Γκαζαριάν (81' Οζμπιλίζ), Καραπετιάν (67' Μπριάσκο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Χεσούς Νάβας, Ίνιγκο Μαρτίνεθ, Ράμος, Άλμπα, Παρέχο (76' Ρόντρι), Μπουσκέτς, Θεμπάγιος (74' Κανάλες), Ροντρίγκο, Μοράτα (89' Μάτα), Ασένσιο

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Γιαρστέιν, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Νορντβέιτ, Άγερ, Αλεσάμι, Έντεργκααρντ (56' Μοχάμεντ Ελιουνούσι), Χένρικσεν, Σελνάες, Γιόχανσεν (77' Καμαρά), Κινγκ, Ταρίκ Ελιουνούσι (55' Γιόνσεν)