EURO 2020

Euro 2020, Σκωτία - Τσεχία: Ο Σικ έβαλε μπροστά τους Τσέχους με κεφαλιά

Ο Πάτρικ Σικ σκοράρει για την Τσεχία κόντρα στην Σκωτία στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Euro 2020 @ 2021 ROBERT PERRY/AP IMAGES

Η Τσεχία πήρε το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στην Σκωτία λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πάτρικ Σικ να κερδίζει κατά κράτος τους αμυντικούς των γηπεδούχων σε εναέρια μονομαχία και να κάνει το 1-0 με κεφαλιά.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου στο "Χάμπτεν Παρκ" άνοιξε το σκορ για την Τσεχία κόντρα στην Σκωτία για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Euro 2020, με πρωταγωνιστή τον Πάτρικ Σικ.

Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο στράικερ της Μπάγερ Λεβερκούζεν πήδηξε ψηλότερα από όλους στο ύψος του πέναλτι και νικώντας δύο αμυντικούς στον αέρα πήρε την κεφαλιά, για να τη στείλει στα δίχτυα των γηπεδούχων και να κάνει το 1-0 για την Τσεχία.