EURO 2020

Euro 2020, Πορτογαλία - Γερμανία: Ο Γκόζενς έκανε το 4-1 μέσα σε αποθέωση

Ο Ρόμπιν Γκόζενς πανηγυρίζει γκολ του με την Γερμανία κόντρα στην Πορτογαλία στο Euro 2020 @ 2021 PHILIPP GUELLAND/AP IMAGES

Η Γερμανία πάτησε το πόδι το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Πορτογάλους και στο 60ο λεπτό ο Γκόζενς έγραψε το 4-1 για την ομάδα του Λεβ με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Ασυγκράτητη ήταν η Γερμανία στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου και σε αυτό το διάστημα πήρε διαφορά τριών τερμάτων απέναντι στην Πορτογαλία, στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής για τον 6ο όμιλο του Euro 2020.

Στο 51' ο Χάβερτς έκανε το 3-1 εκμεταλλευόμενος σέντρα του Γκόζενς από τα αριστερά ενώ ο δημιουργός του τρίτου γκολ της Μάνσαφτ έγινε εκτελεστής στο 60, όταν εκτέλεσε με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Κίμιχ από τα δεξιά.

Δύο λεπτά μετά το γκολ του μάλιστα έγινε αλλαγή (ο Χάλστενμπεργκ στη θέση του), με το γερμανικό κοινό να τον αποθεώνει για το εξαιρετικό παιχνίδι του στο διάστημα που αγωνίστηκε.