EURO 2020

Euro 2020, Ουγγαρία - Γαλλία: Ο Γκούλατσι σταμάτησε τον Εμπαπέ

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Γαλλίας κόντρα στην Ουγγαρία στο Euro 2020
Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Γαλλίας κόντρα στην Ουγγαρία στο Euro 2020 @ 2021 DARKO BANDICS/AP IMAGES

Ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε χρυσή ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή για την Γαλλία όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκούλατσι στο 82ο λεπτό, με τον κίπερ της Ουγγαρίας να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση και να κρατάει το 1-1.

Η Γαλλία έμεινε πίσω στο σκορ από την Ουγγαρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε ασφυκτικά τους Μαγυάρους, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 66' με τον Γκριεζμάν και στο 82' είχε χρυσή ευκαιρία να κάνει το 2-1.

Πρωταγωνιστής στη φάση αυτή ήταν ο Κιλιάν Έμπαπέ, με τον φορ της Παρί Σεν Ζερμέν να δέχεται ιδανική πάσα από τον Ζιρού και να βγαίνει απέναντι στον Γκούλατσι, για να κάνει το δυνατό αριστερό σουτ για να τον "σκοτώσει", αλλά τον έμπειρο κίπερ να αποκρούει εντυπωσιακά.