EURO 2020

Euro 2020, Κροατία - Σκωτία: Το χαμένο τετ α τετ του Γκβάρντιολ

O Λούκα Μόντριτς με τη φανέλα της Κροατίας κόντρα στην Σκωτία στο Euro 2020
O Λούκα Μόντριτς με τη φανέλα της Κροατίας κόντρα στην Σκωτία στο Euro 2020 @ 2021 ROBERT PERRY/AP IMAGES

Η Κροατία άγγιξε το 2-1 λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους στο "Χάμπντεν Παρκ", όμως ο Μάρσαλ βγήκε νικητής στη μονομαχία του με τον Γκβάρντιολ που βγήκε απέναντί του μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Σκωτία και Κροατία ήθελαν μόνο νίκη στο μεταξύ τους ματς για να πάρει κάποια εκ των δύο την πρόκριση στους "16" του Euro 2020 και στο 50ο λεπτό οι παίκτες του Ντάλιτς ήταν εκείνοι που φλέρταραν έντονα με το 2-1.

Τότε που βγήκε υπέροχη κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας των Σκοτσέζων και ο Γκβάρντιολ είχε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτύα, με τον κίπερ Μάρσαλ να βγαίνει όμως έγκαιρα και να του κλείνει το οπτικό πεδίο αποκρούοντας το πλασέ του.