EURO 2020

Euro 2020, Κροατία - Σκωτία: Το 3-1 με κεφαλιά του Πέρισιτς

Ο Πέρισιτς πανηγυρίζει γκολ της Κροατίας κόντρα στην Σκωτία στο Euro 2020
Ο Πέρισιτς πανηγυρίζει γκολ της Κροατίας κόντρα στην Σκωτία στο Euro 2020 @ 2021 LEE SMITHS/AP IMAGES

Ο Ίβαν Πέρισιτς εκμεταλλεύτηκε ιδανικά εκτέλεση κόρνερ του Λούκα Μόντριτς καθώς με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Μάρσαλ και έγραψε το 3-1 για την Κροατία απέναντι στην Σκωτία.

Το δεύτερο ημίχρονο στο "Χάμπτεν Παρκ" είχε τους Κροάτες σε κυρίαρχο ρόλο και η επιβράβευσή τους ήρθε με δύο γκολ πριν το ματς με τους Σκοτσέζους μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 62' ο Μόντρις έκανε το 2-1 με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 77' άφησε το ρόλο του εκτελεστή και έπιασε τη μπαγκέτα του δημιουργού.

Εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Πέρισιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι για να πιάσει τη γυριστή κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του κίπερ Μάρσαλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.