EURO 2020

Euro 2020, Κροατία - Σκωτία: Ισοφάρισε σε 1-1 ο Μακγκρέγκορ

Ο Κάλουμ Μακγκρέγκορ σκοράρει για την Σκωτία κόντρα στην Κροατία στο Euro 2020
Ο Κάλουμ Μακγκρέγκορ σκοράρει για την Σκωτία κόντρα στην Κροατία στο Euro 2020 @ 2021 PETR DAVID JOSEK/AP IMAGES

Η Σκωτία έφερε το ματς στα ίσα απέναντι στην Κροατία στο 42ο λεπτό, με τον Κάλουμ Μακγκρέκγορ να νικάει με σουτ μέσα από το ημικύκλιο τον Λιβάκοβιτς.

Η Σκωτία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ματς-τελικό του 4ου ομίλου του Euro 2020 από τη στιγμή που ο Βλάσιτς έκανε το 1-0 για την Κροατία στο 17', όμως λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στην ισοφάριση.

Αυτό έγινε στο 42', με τη μπάλα να στρώνεται στον Κάλουμ Μακγκρέγκορ μετά από σέντρα του Ρόμπερτσον και απομάκρυνση των Κροατών και με δεξί συρτό σουτ μέσα από το ημικύκλιο να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Λιβάκοβιτς.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στη διεθνή καριέρα του σε 34 συμμετοχές και το πρώτο γκολ για τους χαιλάντερς σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης μετά από το 1998.