EURO 2020

Euro 2020, Ιταλία - Ουαλία: Ο Πεσίνα έβαλε μπροστά στο σκορ τους ατζούρι

Ο Ματέο Πεσίνα ανοίγει το σκορ για την Ιταλία κόντρα στην Ουαλία στο Euro 2020
Ο Ματέο Πεσίνα ανοίγει το σκορ για την Ιταλία κόντρα στην Ουαλία στο Euro 2020 @2021 ALBERTO LINGRIA/AP IMAGES

Η Ιταλία μπήκε στη θέση του οδηγού στο ματς με την Ουαλία λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Πεσίνα να αξιοποιεί εκτέλεση φάουλ του Βεράτι και να κάνει το 1-0 στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Γουόρντ.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα παιχνίδια της στο Euro 2020 η Ιταλία δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα στο τρίτο, απέναντι στην Ουαλία, με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι να προχωράει σε αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα στο πλαίσιο του απαραίτητου rotation ενόψει της μάχης που ακολουθεί για την σκουάντρα ατζούρα στη φάση των 16".

Ακόμα και έτσι όμως η Ιταλία είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο 45λεπτο και στο 39' βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα από στημένη φάση και πρωταγωνιστές δύο παίκτες που δεν είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής στους αγώνες με Τουρκία και Ελβετία.

Ο Βεράτι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με γέμισμα και ο Πεσίνα πετάχτηκε στο ύψος του πρώτου δοκαριού, για να αγγίξει τη μπάλα και να της αλλάξει πορεία, στέλνοντάς την στη δεξιά γωνία της εστίας του Γουόρντ για το 1-0.