EURO 2020

Euro 2020, Αγγλία - Δανία: Τα δύο γκολ της κανονικής διάρκειας του ημιτελικού

Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ με τη φανέλα της Δανίας κόντρα στην Αγγλία στα ημιτελικά του Euro 2020 @ 2021 JUSTIN TALLISS/AP IMAGES

Αγγλία και Δανία αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο 90λεπτο με το γκολ του Ντάμσγκααρντ στο 30' και το αυτογκόλ του Κιάερ στο 39' και έτσι κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση του δεύτερου ημιτελικού του Euro 2020.

Αγγλία και Δανία τα έδωσαν όλα για τη νίκη στον δεύτερο ημιτελικό του Euro 2020, όμως παρά τις προσπάθειές τους δεν μπόρεσε κάποια εκ των δύο να επιβληθεί στο 90λεπτο, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στη ημίωρη παράταση.

Αμφότερα τα γκολ της κανονικής διάρκειας του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και είχαν σκανδιναβική υπογραφή. Στο 30' ο Ντάμσγκααρντ άνοιξε το σκορ για την Δανία με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ στο 39' έγινε το 1-1 με αυτογκόλ του Κιάερ.