SUPER LEAGUE 2

Χανιά - Πλατανιάς 3-0: Αφεντικό της πόλης

SUPERLEAGUE-2 / ΧΑΝΙΑ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE-2 / ΧΑΝΙΑ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Τα Χανιά επικράτησαν 3-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια, κατέκτησαν την τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς και σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της Super League 2.

Η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι ήταν η ομάδα των Χανίων, που επικράτησε 3-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League. Το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασε στην τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, που το οδήγησε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Χανιά είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες, έναχαμένο τετ α τετ του Βρεττού και ένα άστοχο σουτ του Κουσκουνά. Όλο κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60' ο Τζιώρας με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ. Ο αμυντικός του Πλατανιά Ντοριάνο Κόρτσταμ, που έκανε ντεμπούτο στην επανεμφάνισή του, δέχτηκε δύο κίτρινες μέσα σε λίγα λεπτά (65', 68') και αποβλήθηκε.

Τα Χανιά έκαναν το 2-0 στο 78' με εξαιρετικό πλασέ του νεοεισελθόντα Δημητριάδη από ασίστ του επίσηςνεοεισελθόντα Γιάκου, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89' ο Πάνος με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, έπειτα από πάσα του Κουσκουνά. Ο ακραίος μπακ Πάνος εκτός από το γκολ είχε και την ασίστ στο 1-0.

ΧΑΝΙΑ (Αλέκος Βοσνιάδης):Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Κάσσος, Βρεττός (69' Δημητριάδης), Κουσκουνάς (90'+1' Καρτσαμπάς), Τζιώρας (75' Γιάκος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης):Σούλης, Πουρζιτίδης (79' Ρεβυθόπουλος), Ρουσσάκης, Τσαμούρης, Κόρτσταμ, Σμυρλάκης (84' Κωστίκος), Ουές (85' Πασχαλάκης), Λεϊρία, Λουκίνας, Παπουτσογιαννόπουλος, Ποζατζίδης.

Διαιτητής: Γρατσάνης (ΕΠΣ Τρικάλων)

Βοηθοί: Βογιατζής (ΕΠΣ Καρδίτσας) - Νίκζας (ΕΠΣ Λάρισας)