SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Καθάρισε το τρίποντο σε δύο λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα

SUPERLEAGUE-2 / ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / EUROKINISSI)
PAS Giannina, panigiriko (eurokinissi) EUROKINISSI

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με δύο γκολ σε δύο λεπτά πήρε τη νίκη επί της ΑΕ Καραϊσκάκης και διατηρήθηκε στο +4 από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Νίκες και για Λεβαδειακό, Δόξα Δράμας.

Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες και σε έναν αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΣ Γιάννινα καθάρισε μέσα σε δύο λεπτά το ματς με την ΑΕ Καραϊσκάκης και διατηρήθηκε στο +4 από τον Απόλλωνα Σμύρνης μετά την 10η αγωνιστική.

Με νίκες συνέχισαν και οι Λεβαδειακός, Δόξα Δράμας που επικράτησαν αντίστοιχα του Απόλλωνα Πόντου και της Κέρκυρας.

Στα Γιάννινα το ματς ξεκίνησε κάτω από δύσκολες συνθήκες καθώς το παιχνίδι διεκόπη στο 4' για δέκα λεπτά εξαιτίας του δυνατού ανέμου και της συνεχόμενης βροχής.

Οι γηπεδούχοι με την έναρξη ξανά της αναμέτρησης πίεσαν και κατάφεραν σε δύο λεπτά να πετύχουν δύο τέρματα. Αρχικά στο 24' με κεφαλιά του Παντελάκη και στο 25' με σουτ του Κρίζμαν. Ο ΠΑΣ έφτασε στο 2-0 και εν συνεχεία διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι μέχρι τη λήξη του.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Ζιούλης, Σιόντης, Κάστρο, Λώλης (63′ Λεό), Ξύδας (78′ Λιάσος), Παμλίδη (88′ Πήλιος), Κρίζμαν,

ΑΕ Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστράβος, Καπίας, Κούστα (40′ λ.τ Τσιούτσιος), Ψιάνος, Μέτσε (46′ Αλμπάνης), Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου.

ΑΝΕΤΑ Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Ο Λεβαδειακός υποδέχτηκε τον Απόλλωνα Πόντου και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 2-0 με γκολ που πέτυχε στο 25' ο Ιωαννίδης και στο 52' ο Εν Νομό.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Κοζορώνης (66′ Ορφανίδης), Τσάπρας, Νίκας (84′ Χατζηλάμπρος), Συμελίδης, Ιωαννίδης, Εν Νομό (57′ Μακρής).

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πορτουλίδης, Καλογέρης, Λουφάκης (87′ Χριστοδούλου), Τσουμάνης (46′ Δαλιανόπουλος), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλαϊτζίδης (74′ λ.τ Δόρης).

ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ

Με τους τρεις πόντους της νίκης έφυγε από την Κέρκυρα η Δόξα Δράμας η οποία επιβλήθηκε με 2-0 και ανέβηκε στους 13 βαθμούς.

Οι Δραμινοί πέτυχαν το πρώτο τους γκολ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Καψάλη ενώ το 2-0 έγινε στο 56' από τον Χάμοντ. Στο 78′ η Κέρκυρα είχε δοκάρι όταν ο Μίσκου έκανε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα.

Κέρκυρα (Χριστοφοράκης): Κολιοφούκας, Βουκελάτος (58′ Νικολούδης), Κ. Λ. Γεωργακόπουλος (75′ Λεπενιώτης), Βασιλούδης, Μίσκου, Πιαστόπουλος, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Βλάχος, Πέδρο.

Δόξα Δράμας (Ανυφαντάκης): Μένκα, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος, Κρητικός, Κόντος (85′ Οικονόμου), Σιώπης (82′ Ενγκόγκα), Πινδώνης, Καψάλης, Αναστασίου, Σαμπανίδης, Χάμοντ (88′ Παρασκευάς).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Παρασκευή 20/12

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-3 (37' Σιατραβάνης - 71' Ιριτιέρ, 75' Μπλάζιτς, 90'+5' πεν. Μαρκόβσκι)