SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Εύκολα στην Κέρκυρα ο Πλατανιάς

Παρά την ενδεκάδα απόντων ο Πλατανιάς δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στην Κέρκυρα, επικράτησε 2-0 της τοπικής ομάδας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Για τρία διαδοχικά ματς αγνοούσε τη νίκη. Στην Κέρκυρα ταξίδεψε με μια ενδεκάδα απουσίες, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε τον Πλατανιά κι έφυγε από το νησί του Ιονίου με το τρίποντο.

Η ομάδα των Χανίων άνοιξε το σκορ δέκα μόλις λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με κεφαλιά του Αμπντέλ Σαλάμ Φούφλια. Η Κέρκυρα άγγιξε το γκολ στο 35ο λεπτό. Ο Λεπενιώτης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πενταράκη.

Ο Πλατανιάς διεύρυνε το προβάδισμά του και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (0-2) στο 55ο λεπτό με τον Κωστίκο να κρεμάει τον Παγκράτη. Ο Λεπενιωτης έχασε με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού την ευκαιρία να βάλει την Κέρκυρα πάλι στο ματς, αλλά δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λουκίνας στο πρώτο λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου θα μπορούσε να κάνει το 0-3, αλλά αστόχησε.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Παγκράτης, Βλάχος, Παναγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Πέδρο, Μίσκου, Σπίντζος, Ντε Βίντερ, Λεπενιώτης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Πενταράκης, Κωστίκος, Κατσαρός, Τσιαμούρης, Φουφλια, Κόρτσταμ, Σάλβιο, Οικονόμου, Λουκίνας, Παπαδόπουλος, Γιούσης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Δόξα Δράμας - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (63' Κρητικός/21' Κρίζμαν, 90+4' Λεό)

Απόλλων Πόντου - Απόλλων Λάρισας 0-3 (67' Χατζής, 81' Σιφναίος, 90+3' Μπαστακός)