SUPER LEAGUE 2

Πλατανιάς - Εργοτέλης 2-4: Διπλό με τεσσάρα στο ντέρμπι της Κρήτης

SUPERLEAGUE-2 / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE-2 / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εργοτέλης επικράτησε με 4-2 του Πλατανιά και σκαρφάλωσαν στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Το ντέρμπι της Κρήτης ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Εργοτέλη στα Χανιά είχε ως μεγάλο νικητή τους φιλοξενούμενους που φιλοδώρησαν με τέσσερα γκολ τους γηπεδούχους έχοντας ως κορυφαίο τον Έφορντ.

Το σκορ για τον Εργοτέλη άνοιξε ο Ροβίθης στο 22' με εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τσέλιος. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Μπουτσάκης με προβολή μετά από διαγώνια πάσα του Ροβίθη έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με σουτ του Λεϊρία στο 58' αλλά ο Εργοτέλης άμεσα πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων καθώς στο 64' ο Μπουρσέλης με σουτ έκανε το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι με ωραίο σουτ του Έφορντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν στο 4-1 ενώ ο Πλατανιάς μείωσε στο επόμενο λεπτό με κεφαλιά του Λουκίνα.

Πλατανιάς (Τάτσης):Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (62′ Παπαδόπουλος), Σμυρλάκης, Λεϊρία, Νιαυραδάκης (71′ Πουρζιτίδης), Κωστίκος (46′ Ουές), Λουκίνας, Παπουτσογιαννόπουλος.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης):Καλογεράκης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης (69′ Κοιλιάρας), Μποτέ, Μπρους, Μπουτσάκης (79′ Πέϊος), Τσέλιος (62′ Μπουρσέλης), Μπαράτα, Έφορντ, Ροβίθης.