SUPER LEAGUE 2

Ο Εργοτέλης έσπασε το αήττητο της Παναχαϊκής

SUPERLEAGUE-2 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εργοτέλης νίκησε 2-1 την Παναχαϊκή στο Παγκρήτιο και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα, έπειτα από επτά αγωνιστικές στη Super League 2. Οι Αχαιοί, έτσι, απέτυχαν να ανέβουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Χρειάστηκε να γίνουν επτά παιχνίδια για να γνωρίσει ήττα στη Super League 2 η Παναχαϊκή. Η ομάδα της Πάτρας τέθηκε αντιμέτωπη στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη, ο οποίος τελικά επικράτησε 2-1, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Ροβίθης με σουτ έξω από την περιοχή στο 17' άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς.

Στο 28' ήταν η σειρά του Κουατέγκ να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Έφορντ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Αφρικανός με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0. Οι Αχαιοί "ξύπνησαν" μετά το 35', οπότε και άρχισαν να "σφυροκοπούν" την εστία των γηπεδούχων. Εντέλει μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Μωραΐτη στο 42'.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν, με σημαντικότερη το δοκάρι του Ροβίθη στο 76'. Παρά την πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά, το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το 94'. Η Παναχαϊκή θα μπορούσε με νίκη να ανέβει στην πρώτη θέση, έστω με παιχνίδι περισσότερο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Για τον Εργοτέλη αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα. Όλες έχουν επιτευχθεί εντός έδρας (Κέρκυρα, Καραϊσκάκης και τώρα η Παναχαϊκή).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Πέιος, Μπρους, Γροντής (67' Τσέλιος), Μπουρσέλης (77' Μπουτσάκης), Κουατέγκ (65' Κουατέγκ), Έφορντ, Ροβίθης.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυριάς (81' Λινάρδος), Ιντζόγλου, Κολ, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (73' Μασούρας), Μωραϊτης, Τσελεπίδης.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Χριστοδούλου (Ημαθίας)