SUPER LEAGUE 2

Δόξα - Εργοτέλης 1-2: Ροβίθης ανατροπής στη Δράμα

SUPERLEAGUE-2 / ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Ιωαννίδη, αλλά ο Εργοτέλης έφθασε στην ανατροπή χάρη σε δυο γκολ του Ροβίθη με κεφαλιά (83', 90'), έφυγε με τη νίκη (1-2) από τη Δράμα και αναρριχήθηκε στην πρώτη εξάδα.

Η Δόξα υποδέχθηκε στη Δράμα τον Εργοτέλη στη μοναδική αναμέτρηση του Σαββάτου για την 9η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Μαυραετοί άνοιξαν το σκορ τρία λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, όταν ο Κρητικός εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά από κοντά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

Ο Εργοτέλης απείλησε στο 18ο λεπτό με την εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη. Στο 38' ο Ροβίθης βρήκε τον Έφορντ από τα αριστερά ο οποίος έκανε το γύρισμα, η μπάλα έμεινε στον αγωνιστικό χώρο και το νέο γύρισμα του Μπουρσέλη από κοντά πέρασε έξω.

Στο 71' ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Μένκα στο 75ο λεπτό έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Μένκα μπλόκαρε. Η ομάδα του Ηρακλείου έφθασε στο γκολ στο 83ο λεπτό. Ο Ροβίθης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ίδιος παίκτης οδήγησε τους Κρητικούς στην ανατροπή. Με τον ίδιο τρόπο (κεφαλιά) στο 90ό λεπτό οδήγησε τον Εργοτέλη στη νίκη και την πρώτη εξάδα στη βαθμολογία της δεύτερης κατηγορίας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης):Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης (78' Σιώπης), Οικονόμου, Κρητικός, Πλέγας, Ιωαννίδης, Κουκόλης, Κόντος (69' Ρόβας), Καψάλης, Χάμοντ (72' Αργυρόπουλος).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης):Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Κοιλιάρας (90'+1' Πέιος), Μπρους (72' Μπαράτα), Τσέλιος, Κουατένγκ, Έφορντ, Ροβίθης, Μπουρσέλης (60' Γροντής)