ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Τρία στο 33' από την εποχή του Ντέταρι η Ελλάδα!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ / WORLD CUP / PRELIMINARY / CROATIA - GREECE / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Ελλάδα δέχθηκε τρία γκολ μέσα στα πρώτα 33 λεπτά της αναμέτρησης με την Κροατία στο "Maksimir", κάτι που είχε να συμβεί από τις 14 Οκτωβρίου του 1987 και την Ουγγαρία του Λάγιος Ντέταρι.

Με το σκορ στο 3-1 υπέρ της Κροατίας ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο "Maksimir", με την Ελλάδα να έχει δεχθεί όλα τα τέρματα μέχρι το 33ο λεπτό.

Κάτι που συνέβη ξανά πριν από 30 χρόνια, τότε με αντίπαλο την Ουγγαρία του Λάγιος Ντέταρι! Η Ελλάδα πήγε στο Nep Stadion για να πάρει τη νίκη και να παίξει την πρόκριση στο τελευταίο εντός έδρας ματς κόντρα στην Ολλανδία (περνούσε μόνος ένας).

Η Ουγγαρία ήταν αποκλεισμένη αλλά δεν χαρίστηκε στην εθνική μας, καθώς με γκολ των Ντέταρι (4'), Μπόγκναρ (12') και Μεσάρος (15') προηγήθηκε με 3-0 με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στο ματς! Πέντε λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μητρόπουλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

The Hungarian team pose for photographers before the start of the Football World Cup match between Canada and Hungary in Irapuato, Mexico on June 6, 1986. Left to right standing; Joszef Varga, Marton Esterhazy, Imre Garaba, Antal Nagy, Joszef Kardos, Joszef Szendrey. Front row left to right; Lajos Detari, Joszef Kiprich, Gyorgy Bognar, Gyozo Burcsa, Sandor Sallai.  Hungary defeated Canada 2-0. (AP Photo)
The Hungarian team pose for photographers before the start of the Football World Cup match between Canada and Hungary in Irapuato, Mexico on June 6, 1986. Left to right standing; Joszef Varga, Marton Esterhazy, Imre Garaba, Antal Nagy, Joszef Kardos, Joszef Szendrey. Front row left to right; Lajos Detari, Joszef Kiprich, Gyorgy Bognar, Gyozo Burcsa, Sandor Sallai. Hungary defeated Canada 2-0. (AP Photo) AP

Τα στοιχεία της αναμέτρησης την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 1987:

Βουδαπέστη (Nep Stadion)

Ουγγαρία - Ελλάδα 3-0 (3-0)

Προκριµατικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήµατος 1988

Ουγγαρία: Ντιστλ - Σάλαϊ, Τόµας, Πίντερ, Χέρεντι, Γκάραµπα, Κίπριχ, Μπόγκναρ, Μέσαρος, Ντέταρι, Χάιζαν (80' Κ. Κόβατς)

Ελλάδα: Παπαδόπουλος - Π. Ξανθόπουλος (82' Αποστολάκης), Μανωλάς, Μίχος, Βαµβακούλας, Μπονόβας, Σαραβάκος, Αντωνίου (46' Μαυρίδης), Αναστόπουλος, Mητρόπoυλoς, Κωφίδης.

Προπονητής: Μίλτος Παπαποστόλου

∆ιαιτητής: Ντίτερ Πάουλι (∆. Γερµανία)

ΤΡΙΑ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ 2001

Αν πάρουμε ως μέτρο σύγκρισης τα πρώτα 45 λεπτά, τότε η Ελλάδα είχε δεχθεί ξανά 3+ γκολ στο πρώτο ημίχρονο στις 5 Σεπτεμβρίου του 2001. Τότε είχε έρθει η συντριβή με σκορ 5-1 από την Φινλανδία στο Ελσίνκι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4-1 στο 43'.

Η αναμέτρηση ήταν για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2002, στο ντεμπούτο του 'Οτο Ρεχάγκελ στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδας.