ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Οι πέντε "σωματοφύλακες" της Ελπίδων στο δρόμο προς το Εuro

ΝΕΟΙ Κ21 / ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM / EUROKINISSI)
ΝΕΟΙ Κ21 / ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η Εθνική Ελπίδων βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί το 2019 και το Sport24.gr καταγράφει τους βασικούς συντελεστές στην προσπάθεια της ομάδας του Αντώνη Νικοπολίδη έως τώρα.

Μετά την επικράτηση και μέσα στην Τσεχία με 2-1 η Εθνική Ελπίδων του Αντώνη Νικοπολίδη βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί το 2019 στα γήπεδα της Ιταλίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά από οκτώ παιχνίδια είναι στην πρώτη θέση με 22 βαθμούς και για να πάρει την απευθείας πρόκριση ως πρώτη από τον 1ο όμιλο θέλει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κροατία στις 12 Οκτωβρίου.

Βέβαια και με ανεπιτυχές αποτέλεσμα κόντρα στους Κροάτες και με νίκη στο τελευταίο ματς εντός έδρας κόντρα στην Λευκορωσία οι Έλληνες αναμένεται να καταλάβουν μια από τις τέσσερις καλύτερες δεύτερες θέσεις που οδηγούν σε αγώνες μπαράζ για την πρόκριση στην τελική φάση.

Εκεί όπου δεν αποκλείεται να βρεθούν και οι Παναγιώτης Ρέτσος και Τάσος Δώνης που φυσικά και έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Εθνική Ελπίδων αλλά μέχρι σήμερα δεν έχουν παίξει ούτε ένα παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Αντώνη Νικοπολίδη λόγω της συμμετοχής τους όλο το προηγούμενο διάστημα στην Εθνική Ανδρών του Μίκαελ Σκίμπε.

Η ΠΡΩΤΙΑ ΤΩΝ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ, ΚΟΥΛΟΥΡΗ

Το Sport24.gr με αφορμή την εξαιρετική αήττητη πορεία της Εθνικής Ελπίδων με επτά νίκες και μια ισοπαλία, κόντρα στην Κροατία, καταγράφει ποιοι είναι οι "σωματοφύλακες" στην προσπάθεια της ομάδας του Αντώνη Νικοπολίδη.

Πόσοι είναι συνολικά οι παίκτες που έχουν πάρει έστω και ένα λεπτό συμμετοχής σε αυτά τα οκτώ παιχνίδια αλλά και ποιος είναι ο ποδοσφαιριστής που δεν έχει χάσει ούτε λεπτό έχοντας το απόλυτο και φυσικά τους δυο νεαρούς παίκτες που τον ακολουθούν με περισσότερα από 700 λεπτά συμμετοχής. Καθώς επίσης και πόσοι είναι οι σκόρερ των 24 τερμάτων της Εθνικής Ελπίδων.

Ο Αντώνης Νικοπολίδης συνολικά έχει χρησιμοποιήσει 25 ποδοσφαιριστές σε αυτά τα οκτώ παιχνίδια της προκριματικής φάσης με τον μέσο του Λεβαδειακού, Ζήση Καραχάλιο, να έχει το απόλυτο μετρώντας 720 λεπτά συμμετοχής καθώς δεν έχει αντικατασταθεί ούτε σε ένα ματς.

Τον Καραχάλιο ακολουθούν σε παιχνίδια και σε χρόνο συμμετοχής ο Θανάσης Ανδρούτσος με 709 λεπτά συμμετοχής αλλά και ο Κωνσταντίνος Κότσαρης με 701 λεπτά. Επίσης το απόλυτο στα παιχνίδια έχουν και οι Τσιμίκας, Μανθάτης.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι ο Ευθύμης Κουλούρης με 5 τέρματα με τον επιθετικό του Ατρόμητου να χάνει τα τελευταία παιχνίδια λόγω της παρουσίας του στην Εθνική Ανδρών ενώ δεύτερος σκόρερ είναι ο Θανάσης Ανδρούτσος με τέσσερα γκολ.