ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Καλύτερη αλλά άτυχη η Ελπίδων, 1-1 με την Κροατία

ΝΕΟΙ Κ21 / ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM / EUROKINISSI)
ΝΕΟΙ Κ21 / ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Εθνική Ελπίδων προηγήθηκε στο ματς με την Κροατία αλλά δέχθηκε ένα γκολ εκεί που δεν το περίμενε κανείς και έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με το ματς να λήγει ισόπαλο 1-1. (VIDEOS & PICS)

Μεγάλη ευκαιρία για να περάσει στην κορυφή του ομίλου και να αυξήσει τις πιθανότητες της για να προκριθεί απευθείας στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2019 έχασε η Εθνική Ελπίδων καθώς παραχώρησε ισοπαλία στην Κροατία (1-1) σε ένα ματς όπου οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη ήταν καλύτεροι.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με 1-0 με γκολ του Μανθάτη στο 67' αλλά δέχτηκε γκολ στο 74' μετά από τραγικό λάθος του Αστρά που είχε περάσει ως αλλαγή αντί του Κότσαρη που τραυματίστηκε.

Η Ελλάδα έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 83' αλλά στο 87' θα μπορούσε να σκοράρει με την κεφαλιά του Μαυροπάνου αλλά στάθηκε άτυχη καθώς η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Μετά απ' αυτή την ισοπαλία οι δυο ομάδες παρέμειναν στην κορυφή του 1ου ομίλου έχοντας σε πέντε παιχνίδια 13 πόντους και οι δυο τους θα παλέψουν για την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση.

Ξεκίνησε καλύτερα η Κροατία, ανέβηκε η Ελλάδα

Η Κροατία ήταν αυτή που απείλησε πρώτο όταν ο Μποκάι στο 9' πήρε την μπάλα στα δεξιά, απέφυγε έναν αντίπαλο του και σούταρε με την μπάλα να κοντράρει, να αλλάζει πορεία και τον Κότσαρη εντυπωσιακά να διώχνει με το ένα χέρι.

Οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα μετά το πρώτο 15' και προσπάθησαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Πόσαβετς αλλά έμεναν μακριά από την περιοχή. Στο 32' η Ελλάδα θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ μετά από ωραίο κλέψιμο και αντεπίθεση αλλά ο Λάμπρου που έβγαινε τετ α τετ σημειώθηκε ως οφσάιντ και η φάση δεν είχε συνέχεια.

Στο 37' η Ελλάδα κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε από δεξιά, ο Πόσαβετς έκανε λάθος έξοδο και δεν μπλόκαρε τη μπάλα και από κοντά ο Πασαλίδης δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα με τους Κροάτες να απομακρύνουν.

Έχασαν πέναλτι οι Κροατές

Η Κροατία κέρδισε πέναλτι στο 41', σε μια αυστηρή υπόδειξη του Πάουσον, όταν ο Πασαλίδης έσπρωξε από πίσω τον Μπρεκάλο μέσα στην περιοχή. Ο πρώτος σκόρερ των Κροατών ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κότσαρη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ελλάδα να έχει μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λάμπρου στο 51'. Ο Μανθάτης ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα και άνοιξε αριστερά στον Λάμπρου ο οποίος έπιασε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα με τον Κουλούρη να πιάνει την κεφαλιά και τον γκολκίπερ των Κροατών να αποκρούει δίχως πρόβλημα.

Άνοιξε το σκορ με Μανθάτη

Η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 66' όταν ο Τσιμίκας έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και σέντρα με τον Μανθάτη να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να νικάει τον Πόσαβετς ανοίγοντας το σκορ.

Στο επόμενο λεπτό ο Αντώνης Νικοπολίδης είδε τον Κότσαρη να ζητάει αλλαγή καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς και στην θέση του μπήκε ο Αστράς στο 70'.

Οι παίκτες του Νικοπολίδη θα μπορούσαν να κάνουν δυο τα τέρματα τους στο 72' αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Λημνιός ο οποίος επίσης είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι μπλόκαρε ο Πόσαβετς.

Δυο λεπτά αργότερα η Κροατία έφερε το ματς στα ίσια μετά από λάθος του Αστρά. Ο Μπρεκάλο έκανε το σουτ από μακριά, ο Έλληνας γκολκίπερ που ήταν "κρύος", δεν αντέδρασε σωστά και είδε τη μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα της Ελλάδας.

Έμεινε με δέκα, είχε δοκάρι η Ελλάδα

Στο 83' η Ελλάδα έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Πασαλίδης είδε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα όμως οι παίκτες του Νικοπολίδη προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, δείχνοντας την ανωτερότητα τους από τους Κροάτης ακόμα και με παίκτη λιγότερο.

Αρχικά στο 86' χάθηκε τεράστια ευκαιρία όταν μετά από ωραία αντεπίθεση ο Σάλιακας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Λημνιός δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό η Ελλάδα είχε δοκάρι. Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Μαυροπάνος πήρε την κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Κροατίας να βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα με το 1-1 να παραμένει μετά και το έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ελλάδα: Κότσαρης (70' Αστράς), Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος, Καραχάλιος, Ανδρούτσος, Μανθάτης (85' Μαυροπάνος), Λάμπρου (67' Λημνιός), Κουλούρης.

Κροατία: Πόσαβετς, Κάρατσιτς, Σόσα, Σίμιτς, Τσαλέτα-Καρ, Μπάλιτς (70' Ιβανούσετς), Σούνιτς, Μόρο, Μπόκαι (46' Μάγερ), Μπρεκάλο, Γιάκολις (90+ Μπάσιτς).