Βαθμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Περιστέρι, 0-0 με Ατρόμητο

SUPERLEAGUE / ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και μοιραία έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι για την τρίτη αγωνιστική της Super League Σουρωτή. Δοκάρι ο Ρισβάνης στο 44ο λεπτό, με έντεκα Έλληνες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Θα ξεχαστεί γρήγορα η αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο Περιστέρι, για την 3η αγωνιστική της Super League Σουρωτή. Νταμίρ Κάναντι και Γιάννης Πετράκης φοβήθηκαν κι έπαιξαν αρκετά κλειστά. Οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία να φθάσουν στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ρισβάνη λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι Περιστεριώτες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αδυνατούσαν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βελλίδη. Από την άλλη, η ομάδα των Ιωαννίνων μάλλον συμβιβάστηκε με την ισοπαλία και προτίμησε να ψάξει το γκολ σε κάποια αντεπίθεση. Αυτό δεν ήρθε και οι δύο ομάδες (δικαιολογημένα με βάση την ελλιπή δημιουργία γηπεδούχων και φιλοξενούμενων) έμειναν στο 0-0. Τρία ματς και τα τρία ισόπαλα για τον Ατρόμητο. Το πρώτο, ωστόσο, δίχως γκολ (1-1 με Απόλλωνα εντός και 2-2 με Παναιτωλικό εκτός τα προηγούμενα).

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά από αυτήν της προηγούμενης αγωνιστικής με την ΑΕΚ εντός έδρας. Και η προηγούμενη ήταν δίχως γκολ. Το μοναδικό γκολ που έχει δεχθεί ο ΠΑΣ είναι στην Τρίπολη και την πρεμιέρα από τον Νίκο Καλτσά.

Εντυπωσιακό επίτευγμα - με δεδομένο τα σημεία των καιρών - το γεγονός ότι η ομάδα των Ιωαννίνων τελείωσε την αναμέτρηση με έντεκα Έλληνες (ο Θεμιστοκλής Τζημόπουλος μπορεί να είναι διεθνής με την εθνική Νέας Ζηλανδίας, αλλά είναι Έλληνας).

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Ο Πετράκης φοβήθηκε τον Κάναντι και ο Κάναντι τον Πετράκη

Γήπεδο: Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος

Βοηθοί: Ιωάννης Κοντιζάς, Αντώνιος Σινιοράκης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσον (71' Βασιλακάκης), Μπουσούλατζιτς, Ντιγκινί, Ούμπιδες (63' Μανούσος), Ουάρντα (85' Βασιλείου), Ντάουντα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (64' Μανθάτης), Κοζορώνης, Μπουκουβάλας, Ναδάλες (31' Καρανίκας), Χαλκιαδάκης (80' Σκόνδρας), Γιάκος.

Γκολ: -

Κάρτες: 67' Μάντσον / 74' Μαυροπάνος, 80' Τζημόπουλος, 82' Σκόνδρας, 90'+1' Γιαννούλης

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Με το πρώτο δεκάλεπτο να μην έχει φάσεις, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί καθώς στο 14' από την εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες, ο Μπουκουβάλας απομάκρυνε και ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε κόντρα επίθεση. Η μεταβίβαση, ωστόσο, του Ναδάλες για τον Κοζορώνη ήταν δυνατή και η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (16') ο Κοζορώνης έψαξε την κίνηση του Γιάκου στην περιοχή, ο φορ του ΠΑΣ πρόλαβε να τσιμπήσει προ του Γιαννιώτη αλλά ο Χατζηισαΐας ενήργησε καταλυτικά κι απομάκρυνε έγκαιρα.

Στο 44ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Ο Βελλίδης δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα στη σέντρα που έκανε ο Γιαννούλης, ο Ρισβάνης στο δεύτερο δοκάρι έβαλε το κεφάλι του, η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας των Ιωαννίνων.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιαννούλης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 50ό λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τη δική του ευκαιρία με τον Μπουκουβάλα με σουτ να μην μπορεί να νικήσει τον Γιαννιώτη.

Ύστερα από επτά λεπτά (57'), ο Κοζορώνης απείλησε εκτός περιοχής, αλλά ο Γιαννιώτης (έστω και δύσκολα) απομάκρυνε τον κίνδυνο για τους Περιστεριώτες. Στο 72', ο Ντιγκινί γύρισε από τα αριστερά, ο Ουάρντα σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μιχαήλ.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αν σε κάποιο σημείο του ματς, κάποια εκ των δύο ομάδων έφθασε πιο κοντά στο γκολ σίγουρα ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα στη φάση του 44ου λεπτού. Το δοκάρι στην κεφαλιά του Ρισβάνη. Ο Βελλίδης (ενδεχομένως να) εκτίμησε λανθασμένα τη φάση, ο αμυντικός της ομάδας του Περιστερίου βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Απαρατήρητος πέρασε ο Αθανάσιος Σέζος κι αυτό μόνο καλό μπορεί να θεωρηθεί για το ματς. Έβγαλε το ματς χωρίς... πολλές κάρτες καθώς (ορθά) προτίμησε να λειτουργήσει με το πνεύμα κι όχι με το γράμμα του νόμου σε πολλές περιπτώσεις. Η πρώτη φορά που έβγαλε κάρτα ήταν στο 67ο λεπτό στον Μάντσον. Αρκετά καλές και οι υποδείξεις των δύο βοηθών (Ιωάννη Κοντιζά και Αντωνίου Σινιοράκη).

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος. Ένα παιδί 20 ετών παίρνει την ευκαιρία που του δίνει ο τεχνικός του, Γιάννης Πετράκης, και δεν την σπαταλά. Χωρίς περιττές ενέργειες, με άμεσες απομακρύνσεις, αποκτά σιγά - σιγά θάρρος και θράσος. Άλλωστε, στα χέρια του Πετράκη μόνο να βελτιωθεί μπορεί.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Νικολά Ντιγκινί ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ατρομήτου, αλλά και του γηπέδου γενικότερα. Προσπάθησε, ανέλαβε πρωτοβουλίες, ακόμη κι αν αυτές δεν του βγήκαν ή δεν απέφεραν αποτέλεσμα. Φάνηκε να μην υποστηρίζεται από τους συμπαίκτες του ως προς αυτήν την κατεύθυνση. Προσπάθησε ο Νταμίρ Κάναντι να "ανακατέψει την τράπουλα". Μάταια, όμως.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης ήταν από τους καλύτερους παίκτες στην εντός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την ΑΕΚ (2η αγωνιστική της Super League), αλλά από τους χειρότερους στη σημερινή. Δεν βοήθησε δημιουργικά και δικαιολογημένα τον αντικατέστησε ο Γιάννης Πετράκης στο 80ό λεπτό.