Στατιστικά και ορόσημα της 6ης αγωνιστικής

SUPERLEAGUE / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Διαβάστε για τα στατιστικά και τα ορόσημα που σημάδεψαν τις αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή, που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο, αλλά και αυτό που αφορά το ματς Λαμία - Πανιώνιος (2/10, 19:30).

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου στην Super League Σουρωτή έκρυβαν πολλά ενδιαφέροντα στατιστικά και ορόσημα, τα οποία και δημοσίευσε το soccerbase.gr στον λογαριασμό του στο twitter.

Τα περισσότερα από αυτά σημειώθηκαν στην αναμέτρηση του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΚ, ενώ ακολούθησε το ματς του Φαλήρου με αντιπάλους τους Ολυμπιακό και Ατρόμητο. Υπάρχει και ένα ακόμη που αφορά το παιχνίδι Λαμία - Πανιώνιος σήμερα (2/10) το απόγευμα (19:30). Αναλυτικά:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-3

• Ο Χόρχε Ντίας έγινε ο 60ος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Παναιτωλικού που σκοράρει στην Α' Εθνική.
  • Από τις 4 Ιανουαρίου 2016 είχε ο Παναιτωλικός να βάλει εκτός έδρας δύο γκολ στο πρώτοι ημίχρονο. Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 4-2 (2-2).
  • Με δύο γκολ διαφορά από το πρώτο ημίχρονο αγώνα της Super League Σουρωτή, ο Παναιτωλικός είχε να προηγηθεί από τον Νοέμβριο του 2014, 2-0 στην Κέρκυρα.
  • Ο Παναιτωλικός πέτυχε στα Περιβόλια την ευρύτερη νίκη (3-0) στην ιστορία του στην Α' Εθνική εκτός έδρας (δεν υπολογίζεται νίκη "στα χαρτιά").

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

• Ο Θέμης Τζημόπουλος έφτασε στη Λεωφόρο τους 300 αγώνες σε Α' (176) και Β' Εθνική (124). Ντεμπούτο έκανε στις 11 Ιανουαρίου του 2004, στην αναμέτρηση Άρης - Ακράτητος 3-0.
  • Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι η πρώτη ομάδα φέτος που έπαιξε με 11 Έλληνες βασικούς. Στην Τούμπα είχε 11 Έλληνες στο γήπεδο από το 43' ως το 61'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1

• Για πρώτη φορά στην ιστορία της Α' Εθνικής ο Ολυμπιακός ηττήθηκε πρωτομηνιά στην έδρα του! Μέσα - έξω είχε να χάσει από τον Φεβρουάριο του 1995.
  • Ο Ολυμπιακός έχασε αγώνα πρωταθλήματος στην έδρα του στον πρώτο γύρο, για πρώτη φορά από το 2014 (3 Δεκεμβρίου Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-2).
  • Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο νέο "Γ. Καραϊσκάκης" σε αγώνα πρωταθλήματος τόσο νωρίς στη σεζόν. Το νωρίτερο ως τώρα ήταν στις 16/10/2005 από τον ΠΑΟΚ.
  • Είκοσι χρόνια είχε να χάσει ο Ολυμπιακός τόσο νωρίς αγώνα στην έδρα του. Η ήττα από τον Ατρόμητο την Κυριακή (1/10) είναι η γρηγορότερη ημερολογιακά μετά τις 22/09/1997.
  • 4 παιχνίδια χωρίς νίκη ο Ολυμπιακός! Είχε να συμβεί από τα πλέι οφ του 2010 και σε κανονική διάρκεια από το 1992-93 (πέντε χωρίς νίκη τότε).

ΚΕΡΚΥΡΑ - ΞΑΝΘΗ 0-2

• Η Ξάνθη νίκησε για πρώτη φορά στην Κέρκυρα. Πέτυχε δύο γκολ πρώτη φορά, όσα είχε πετύχει συνολικά στις επτά προηγούμενες επισκέψεις της!
  • Ο Σωτήρης Μπαλάφας είχε μια αποβολή σε 127 αγώνες Α' Εθνικής πριν πάει στην Ουκρανία και τρεις σε 47 αγώνες, από τότε που γύρισε!

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-1

• 300 αγώνες στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο έφτασε ο Θόδωρος Τριποτσέρης του Λεβαδειακού. Η πρώτη 27.10.04 Ατσαλένιος-Παναθηναϊκός 0-4.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΕΚ 2-0

• Η ΑΕΚ έχει σκοράρει μόνο στα δύο από τα έξι παιχνίδια πρωταθλήματος στο πρώτο ημίχρονο και σε κανένα από τα τρία εκτός έδρας.
  • Ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και στα 7 επίσημα παιχνίδια της φετινής σεζόν. Στα 6 από αυτά σκόραρε στο δεύτερο!
  • Ο Μουνάφο χρειάστηκε 2 θητείες και 90 αγώνες με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης για να σκοράρει. Έγινε ο 80ος σκόρερ του Αστέρα στην Α' Εθνική.
  • Ο Μιχάλης Μανιάς έφτασε τα 37 γκολ στη Super League Σουρωτή, αλλά ήταν μόλις το 2ο που πετυχαίνει σαν αλλαγή. Το άλλο ήταν 18/12/14 Γιάννινα-ΠΑΟΚ 3-0.
  • Ο μοναδικός Έλληνας παίκτης του Αστέρα Τρίπολης, που έχει πετύχει περισσότερα γκολ στην Super League Σουρωτή από τον Μανιά (12), είναι ο Γιάννου (13).
  • Ο Αστέρας Τρίπολης έχει πετύχει επτά γκολ στη σεζόν, όλα στο δεύτερο ημίχρονο!
  • Η ΑΕΚ είχε δεχτεί τρία γκολ στα δέκα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, αλλά στα τρία τελευταία δέχτηκε τα διπλάσια, έξι!

ΛΑΜΙΑ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (2/10, 19:30)

Photo credits: EUROKINISSI