Σημαντικά στοιχεία για τις μάχες Παναιτωλικού - ΠΑΟΚ

Το σάιτ του ΠΑΟΚ παρουσίασε ενδιαφέροντα στοιχεία ενόψει της αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή κόντρα στον Παναιτωλικό στο Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου.

Το paokfc.gr, σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής της Super League Σουρωτή κόντρα στον Παναιτωλικό στο Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την προϊστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων και την παράδοση των αγώνων των Αγρινιωτών.

#Στις τέσσερις τελευταίες του επισκέψεις στο Αγρίνιο για πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος ο ΠΑΟΚ έχει πάρει ισάριθμες νίκες για το πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ. Για το πρωτάθλημα την σεζόν 2014-15 με 1-0 (36’ Μακ ), το 2015-16 με 3-0 (22’, 39’ Αθανασιάδης, 69’ Κοροβέσης) και το 2016-17 με 1-0 (62’ Μυστακίδης ). Στο ματς του Κυπέλλου Ελλάδος επικράτησε 0-2 στις 11 Ιανουαρίου 2017 (77’ Κίτσιου, 84’ Αθανασιάδης).

#10 νίκες στις 15 αναμετρήσεις του με τον Παναιτωλικό εντός και εκτός έδρας έχει ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τη μια και μοναδική ήττα από την ομάδα του Αγρινίου εκτός έδρας την σεζόν 2013-14 με 2-0. Μέχρι τότε στα ταξίδια του στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ είχε το απόλυτο και μάλιστα το 6-0-0 είχε συνοδευτεί με γκολ 15-3.

#7 αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Μόνο την σεζόν 2013-14 δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό εκτός έδρας, ενώ όλες του οι νίκες είναι με διαφορετικά σκορ (2-0 / 2-1 / 1-0 / 3-0). Την σεζόν 2011-12 η αναμέτρηση τελείωσε με 1-1.

#2 γκολ έχει σημειώσει ο Μακ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, αφού σκόραρε και στα δύο ματς του Δικεφάλου με τον Παναιτωλικό την σεζόν 2014-15, τόσο στη νίκη με 1-0 στο Αγρίνιο, όσο και στην πρώτη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναιτωλικό εντός έδρας με 2-1. Ο Στέφανος Αθανασιάδης έχει σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς των δύο ομάδων στο Αγρίνιο, την σεζόν 2015-16 για το πρωτάθλημα δύο φορές και μια για το Κύπελλο Ελλάδος την σεζόν 2016-17.

#Το 1969 ήταν η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες για τους “32” του Κυπέλλου Ελλάδος και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει την πρόκριση στην παράταση. Προηγήθηκε με 2-0 (25’ Κούδας, 30’ Παρίδης), ισοφάρισε η ομάδα του Αγρινίου σε 2-2 (34’ Καλαμίδας, 75’ Κουτσογιάννης) για να δώσει την πρόκριση στην παράταση ο Γιώργος Κούδας με γκολ στο 97ο λεπτό.