Πρωταθλητής στην Κ-17 ο Ολυμπιακός, 4-1 στα πέναλτι τον Αστέρα

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-17 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΕΛΤΖΑΝΗΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με ήρωα τον Νικοπολίδη, ο οποίος απέκρουσε δύο εκτελέσεις, ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-1 τον Αστέρα στα πέναλτι και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Super League στην Κ-17. Ισόπαλη (1-1) η κανονική διάρκεια, με 10 από το 84' οι "ερυθρόλευκοι".

Όπως και οι δύο ημιτελικοί, έτσι και ο τελικός του Final - 4 στο πρωτάθλημα Κ-17 της Super League κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Ο Αστέρας, στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" της Τρίπολης, προηγήθηκε με το γκολ του Κανελλόπουλου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Τσιριγώτη. Οι "ερυθρόλευκοι" έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 84ο λεπτό λόγω της αποβολής του Νεοφυτίδη, ενώ οι "κιτρινομπλέ" είχαν και δοκάρι με τον Κανελλόπουλο στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Όπως και στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, έτσι και στον τελικό ο Γιάννης Νικοπολίδης - γιος του Αντώνη ο οποίος ήταν στο γήπεδο και τον έβλεπε - ήταν ο ήρωας αποκρούοντας δύο από τα πέναλτι που του εκτέλεσαν. Οι "ερυθρόλευκοι" με 4-1 στη διαδικασία των πέναλτι είναι πρωταθλητές Ελλάδας στο επίπεδο Κ17.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Νικοπολίδης βγήκε εκτός περιοχής να απομακρύνει ωστόσο το έκανε αντικανονικά, καθώς ακούμπησε την μπάλα με το χέρι και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Ο Μαρίνος εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της "ερυθρόλευκης" εστίας.

Στο 17ο λεπτό εκτελέστηκε ένα κόρνερ, ο Νικοπολίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Ράμα με θεαματικό τρόπο απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του Αστέρα.

Στο 34ο λεπτό, ο Μαρίνος παρέλαβε την μπάλα κι επιτηρούμενος από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού έκανε το σουτ, αλλά αυτό ήταν αδύναμο κι άστοχο.

Στο 40ό λεπτό, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ. Ο Μαρίνος έβγαλε δεξιά για τον Διαμαντόπουλο, εκείνος "έσπασε" προς το κέντρο και ο Κανελλόπουλος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο κι άσκησαν πίεση για την ισοφάριση. Από την άλλη, οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα ήταν επιπόλαιοι και υπέπεσαν σε λάθη.

Στο 71ο λεπτό, ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, αλλά ο Γλέζος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφθασε στην ισοφάριση. Ο Μπουλάρι έβγαλε στον Νεοφυτίδη, εκείνος με παράλληλη σέντρα γύρισε στον Τσιριγώτη ο οποίος από κοντά ισοφάρισε.

Μάλιστα, ο Νεοφυτίδης αποβλήθηκε λίγα λεπτά μετά το γκολ της ισοφάρισης (1-1), για εξύβριση προς το διαιτητή, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Στο 101ο λεπτό, ο Βοΐλης έπιασε τη σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 116', ο Αστέρας είχε δοκάρι καθώς μετά από κόντρες στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο σκόρερ των "κιτρινομπλέ" επιχείρησε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη.