Πήρε το ντέρμπι των U17 με τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ με 2-1

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού εκτός έδρας φτάνοντας στη νίκη μετά από ανατροπή στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. (PICS)

Η ομάδα U17 της ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος που έγινε στο «Γ. Καλαφάτης» και συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μάλιστα στη νίκη μετά από ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 αλλά με δυο γκολ του Γκελγκέρια που είχε περάσει ως αλλαγή έφτασαν στην επικράτηση και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 38’ μετά από προσωπική ενέργεια και γκολ του Δημήτρουλα. O επιθετικός των πρασίνων πήρε τη μπάλα με πλάτη στο τέρμα, με αριστοτεχνικό τρόπο γύρισε προς την εστία των φιλοξενουμένων και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.

Στο 70’ ο Ελβις Γκελγκέρια κινούμενος από αριστερά, έπιασε μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Χριστογιώργου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πάλι ο Γκελγκέρια με παρόμοιο τρόπο με το γκολ που ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό, με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή αυτή τη φορά, πέτυχε το γκολ της νίκης για την Ένωση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φρατζέσκος): Χριστογιώργος, Μαργαρώνης (65’ Γκουντούνας), Βενέτης, Μανιδάκης Ν., Ζερβόπουλος, Βαρέσης, Ξεπαπαδάκης (65’ Χριστοδούλου), Αποστολάκης, Σκεντεράι (75’ Καλομοίρης), Ζώτος (75’ Λώλος), Δημήτρουλας.

ΑΕΚ: Χατζηεμανουήλ, Τάμπας, Λαζανάς (80' Μπούντιβας), Λουκάς, Γούσης, Βασιλείου (70' Λεγάτος), Μεσίνης (45' Κιούσης), Μπάμπης, Μαρθιάς, Ρούσος (46' Γκελγκέρια), Λημναίος (75' Κωστάκης).