ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Κ19 3-1: Νίκη με ανατροπή για τους "ερυθρόλευκους"

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-19 / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο "ζέσταμα" του κλάσικο Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού την Κυριακή (11/11, 19:30) στο "Καραϊσκάκης", αναμετρήθηκαν οι ομάδες Κ19 των δύο αιωνίων. Νικητές οι "ερυθρόλευκοι" με 3-1 μετά από ανατροπή.

Οι ομάδες Κ19 Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού συγκρούστηκαν στις εγκαταστάσεις του Ρέντη στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών της Super League.

Το ντέρμπι παρακολούθησαν περίπου 300 άνθρωποι και το απόλαυσαν, καθώς η διακύμανση ήταν γεμάτη σασπένς με φάσεις και ανατροπή!

ΑΠΟ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο με καθολική υπεροχή. Στο πρώτο 45λεπτο το τριφύλλι ήταν ανώτερο και πλην του γκολ που πέτυχε έχασε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει σε ένα ευρύ σκορ και να τελειώσει από το πρώτο κιόλας μέρος την αναμέτρηση έχοντας σε αρκετά καλή μέρα τους Τζαβίδα, Αθανασακόπουλο, Ζαγαρίτη και Καλομοίρη που έβγαιναν στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε άρδην με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να είναι απόλυτα κυρίαρχοι της αναμέτρησης. Σε αντίθεση με τους "πράσινους" όμως πέτυχαν τρία γκολ στις ευκαιρίες που είχαν και παράλληλα είχαν δυο ακόμα καλές στιγμές για να φτάσουν και σε άλλα τέρματα. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ήταν οι Ξενιτίδης και Μαρτίνης.

ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΕ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 6' πήρε κεφάλι στο σκορ. Εκτελεστής για τους "πράσινους" αναδείχθηκε ο Ζερβόπουλος που εκμεταλλεύτηκε το καλό κόρνερ του Αθανασόπουλου, γράφοντας το 1-0 με κεφαλιά.

Δυο λεπτά αργότερα το τριφύλλι θα μπορούσε να κάνει δυο τα τέρματα όταν ο Ζαγαρίτης βγήκε από τα αριστερά, ανενόχλητος, έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός βγήκε και πάλι πανέμορφα στην αντεπίθεση με τον Τζαβίδα να κάνει τρομερή παράλληλη μεταβίβαση προς τον Ζαγαρίτη ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Καραργύρης μπλόκαρε.

Οι πράσινοι απείλησαν και πάλι στο 16' όταν σε σέντρα από τον Αθανασακόπουλο ο Καραργύρης βγήκε να μπλοκάρει τη μπάλα, την έχασε με τον Καλομοίρη να γίνεται αποδέκτης της αλλά στη θέση που ήταν επιχείρησε με τακουνάκι να πετύχει γκολ αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους στο πρώτο 45λεπτο δεν απείλησαν παρά μόνο με κάποια μακρινά σουτ από τους Φέκκα και Μαρίνο που δεν απείλησαν την εστία του Χριστογεώργου.

ΜΟΝΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς. Ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή με τον Καλομοίρη να μην μπορεί να συνεχίσει στο ματς λόγω ενοχλήσεων ενώ οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν με την ίδια ενδεκάδα.

Η εικόνα τους όμως ήταν αρκετά καλύτερη από του αντιπάλου της και μπόρεσαν να φτάσουν στην ανατροπή με τρία γκολ σε δεκατέσσερα λεπτά.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 51' από τον Ξενιτίδη ο οποίος σε κόρνερ του Παναθηναϊκού και διώξιμο της άμυνας τους Ολυμπιακού "μυρίστηκε" το λάθος των Σκεντεράι - Παρασκευόπουλου στο χώρο του κέντρου, έκλεψε τη μπάλα, κι όταν βγήκε μπροστά από τον Χριστογεώργο πλάσαρε για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 67', ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 (ξανά) με τον Ξενιτίδη που πήρε τη μπάλα έπειτα από "σπάσιμο" από τα αριστερά του Μαρτίνη και από το ύψος της μικρής περιοχής δεν αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Το... κερασάκι στην τούρτα για την ανατροπή του Ολυμπιακού έβαλε ο Μαρτίνης στο 71' με υπέροχη έμπνευση. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής επιχείρησε σουτ δεκαπέντε μέτρα κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής με τη μπάλα να καταλήγει στο γάμα της εστίας του Χριστογεώργου για το τελικό 3-1.

Όσον αφορά το "τριφύλλι", η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε στο β' σαρανταπεντάλεπτο ήταν στο 90' με τον Ζαγαρίτη να μην καταφέρνει να παραβιάσει την εστία του Καραργύρη σε τετ-α-τετ. Ο κίπερ του Ολυμπιακού κατάφερε να την διώξει σε κόρνερ.

Ολυμπιακός: Καραργύρης, Τσάβος, Ράμα, Πέιος (81' Γκοτζαμανίδης), Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος (82' Γλυνός), Βοΐλης, Μπουλάρι (60' Σουρλής).

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος (60' Μανιδάκης), Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (81' Σαντικάι), Καλομοίρης (46' Παπαδόπουλος), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.