Κ20: Ισόπαλο το ντέρμπι των "μικρών" μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ

O Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League Σουρωτή. Ο Λύρατζης (36' πέναλτι) και Βρουσάι (56') τα γκολ των δύο ομάδων.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα Κ20 της Super League Σουρωτή. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1), σε μία αναμέτρηση με πολλές και καλές στιγμές, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος μόλις στο 9ο λεπτό, αλλά η προσπάθεια του Τζοβάρα κατέληξε στο δοκάρι του Αγγελόπουλου. Ο Ολυμπιακός "απάντησε" στις ευκαιρίες στο 19' με τον Κιρτζιαλίδη, αλλά τελικά ο "Δικέφαλος" ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο 36' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λύρατζη. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τζοβάρας λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα σε ανατροπή απ' τον Λάμπρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έχασε μία καλή ευκαιρία στο 49' με τον Βρουσάι, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή τελικά να δίνει τη λύση στο 56' με όμορφη ατομική προσπάθεια, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα με την ψυχολογία υπέρ της πήγε για την ανατροπή, αλλά οι παίκτες του Γκαρσία αμύνθηκαν σωστά, ο Μούτσα ήταν σε εξαιρετική ημέρα και εν τέλει έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από του Ρέντη.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τον "Δικέφαλο", ο οποίος μέχρι στιγμής είχε το απόλυτο με 6 στις 6 νίκες (οι δύο ομάδες έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, καθώς δεν πραγματοποιήθηκαν αρκετά ματς την 1η αγωνιστική).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωαννίδης, Λάμπρου, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κιρτζιαλίδης (59' Κωστανάσιος), Νεοφυτίδης (76' Χονδρουδάκης), Βάρκας, Κηπουρός (63' Βοΐλης), Βρουσάι.

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Παπαθανασίου, Μπαλογιάννης, Τσαούσης, Λυραντζής, Χατζήδιμπας, Κόζακ, Χατζηστράβος (66' Μανιώτης), Τζοβάρας (80' Παπαδόπουλος).