Κ15 ΠΑΟΚ - Άρης 3-1: Αήττητος πρωταθλητής ο Δικέφαλος

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-15 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-15 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Άρη στον τελικό του Final-4 Κ15 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κούτσια ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα και κατέκτησε αήττητος το φετινό τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ είναι ο φετινός πρωταθλητής στο πρωτάθλημα Κ15 της Super League καθώς επικράτησε στον τελικό του Άρη με 3-1 με την ομάδα του δικεφάλου να κατακτά αήττητη το φετινό πρωτάθλημα. Το τρίτο στην ιστορία της σε επίπεδο K15 από τα έξι που έχει διοργανώσει η Super League.

Οι παίκτες του Δικέφαλου έφτασαν στο πρωτάθλημα έχοντας 15 νίκες και μια ισοπαλία στην κανονική διάρκεια της σεζόν στο β' όμιλο και δυο νίκες στο Final-4 επί του Ολυμπιακού και του Άρη.

Πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ ήταν ο αρχηγός της Γεώργιος Κούτσιας ο οποίος σημείωσε δυο γκολ στον τελικό ενώ είχε πετύχει και ένα τέρμα στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό ενώ φέτος είχε συνολικά 26 τέρματα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δη στο πρώτο ημίχρονο όπου κατάφερε να βάλει τρία γκολ και ουσιαστικά να καθαρίσει από το πρώτο μέρος το ματς. Σε αντίθεση ο Άρης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Το 1-0 έγινε στο 19' από τον Κούτσια ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Κυριαζή δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα σε παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά ο Κούτσιας που ήταν στο ύψος της μικρής περιοχής με τακουνάκι έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 38' ο Τσίκος μετά από ωραία μπαλιά βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε και αυτός τον Κυριαζή για το 3-0.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Ο ΑΡΗΣ

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης προσπάθησε να βγει στην επίθεση ώστε να μειώσει το σκορ και να μπει ξανά στο παιχνίδι διεκδικώντας κάτι περισσότερο. Στο 62' ο Παναγίδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μοναστηρλή ενώ στο 66' ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έκανε το λάθος το οποίο το εκμεταλλεύτηκε ο Χατζηιωάννου, του πήρε τη μπάλα, και την έστειλε στα δίχτυα για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ (Παπαβασιλείου):Μοναστηρλής, Tασιούρας, Σινανάι (41' Τσέλα), Ζίλο, Κουτσίδης, Τσίκος, Σμυρλής (68' Καμάρος), Σπυριδόπουλος (41' Μπάμπουρας), Κούτσιας, Ρουμιάντσεβ, Κουλούρης (56' Κεδίκογλου).

Άρης (Καζάνας):Κυριαζής, Κοτινάκης, Συμεωνίδης (41' Ελευθερούδης), Τάλκα, Βακουφτσής (41' Καραμανλής), Τσιάτσιος, Τσέρα, Ξανθόπουλος (79' Καραγκιοζάκης), Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Κασαπίδης (41' Βρέττας).