Η πρώτη χρήση VAR στη Super League 1 και η ισοφάριση του Παναθηναϊκού

Στο 34ο λεπτό του αγώνα, ο Δημήτρης Κολοβός έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βασίλη Πλιάτσικα και ο Εμμανουήλ Σκουλάς, αφού έκανε χρήση του VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι. (VIDEO)

O Παναθηναϊκός ισοφάρισε 1-1 στην αναμέτρηση με τη Λαμία χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φεντερίκο Μακέντα στο 35ο λεπτό. Ένα πέναλτι που κέρδισαν οι "πράσινοι" ένα λεπτό νωρίτερα για χέρι του Βασίλη Πλιάτσικα μέσα στη μεγάλη περιοχή σε σουτ του Δημήτρη Κολοβού, κι αφού πρώτα ο διαιτητής του αγώνα, Εμμανουήλ Σκουλάς έκανε χρήση του VAR.

Πρόκειται για μία ιστορική στιγμή, αφού είναι η πρώτη φορά που ένας διαιτητής πηγαίνει στο ειδικό κουβούκλιο και ελέγχει τη φάση ο ίδιος.

Αξίζει να σημειωθεί πως στη φάση του γκολ, ο Μάρκος Βελλίδης δείχνει στον Μακέντα να εκτελέσει στη δεξιά γωνία του, ο Ιταλός δεν "τσιμπάει" εκτελεί κάτω δεξιά, ευστοχεί και στη συνέχει φαίνεται να λέει κάτι στον αντίπαλό του.