Φούφλια, ο πρώτος Παλαιστίνιος που έπαιξε στη Super League

Ο Σαάντο Αμπντέλ Σαλάμ Φούφλια έγινε ο πρώτος Παλαιστίνιος που αγωνίστηκε στο ελληνικό πρωτάθλημα και έβαλε αυτογκόλ, λίγο αφότου πάτησε χορτάρι. Η αγωνιστική του ντεμπούτου ήταν η χθεσινή (30/4) στη Super League.

Ο 20χρονος Σαάντο Αμπντέλ Σαλάμ Φούφλια έγινε ο πρώτος Παλαιστίνιος ποδοσφαιριστής που αγωνίστηκε στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο ποδοσφαιριστής του Πλατανιά πήρε το βάπτισμα του πυρός στον αγώνα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι στα τελευταία λεπτά, αλλά τα πράγματα δεν κύλησαν όπως θα τα ήθελε, καθώς με το που μπήκε, σημείωσε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 στο 88ο λεπτό.

Εξάλλου, 17 παίκτες έκαναν ντεμπούτο στη φετινή Super League στην 30η και τελευταία αγωνιστική, αφού σε κανένα ματς δεν διακυβευόταν κάτι. Ούτε για την κορυφή, ούτε για τα playoffs, ούτε για την σωτηρία, επομένως υπήρχε η δυνατότητα στους προπονητές να δώσουν την ευκαιρία σε παίκτες να παίξουν για πρώτη φορά. Συνολικά, αγωνίστηκαν 463 ποδοσφαιριστές στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Πηγή: soccerbase.gr