Εύκολα η Ξάνθη στο Αγρίνιο, 3-1 τον Παναιτωλικό

SUPERLEAGUE / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ / EUROKINISSI)
Μπρίτο, Γεντρίσεκ EUROKINISSI SPORTS

Η Ξάνθη πέρασε εντυπωσιακά από το Αγρίνιο, καθώς νίκησε 3-1 τον Παναιτωλικό. Δύο γκολ ο Μπρίτο, ένα ο Γεντρίσεκ, δύο ασίστς ο Λουσέρο. Τρίτη νίκη για την ομάδα της Θράκης στη Super League Σουρωτή, και οι τρεις εκτός. (video)

Χάρη στα δύο γκολ του Μπρίτο κι αυτό του Γεντρίσεκ, η Ξάνθη νίκησε 3-1 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 10η αγωνιστική της Super League Σουρωτή, με τον Μασουρέκ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στην τρέχουσα σεζόν της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος για τους "ακρίτες". Κι αυτή, όπως και οι δύο προηγούμενες, μακριά από την Ξάνθη. Η πρώτη ήταν στα Περιβόλια, η δεύτερη στην Κέρκυρα.

Το Αγρίνιο δεν θυμίζει και τόσο "κάστρο" για τον Παναιτωλικό. Σε πέντε ματς στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας έχει νικήσει μόνο τον Παναθηναϊκό, ενώ έχει αναδειχθεί ισόπαλος με Ατρόμητο κι Απόλλωνα κι έχει ηττηθεί από Λεβαδειακό και Ξάνθη. Λες και κάποιος γύρισε το διακόπτη από τα Περιβόλια και μετά. Μπλακ-άουτ.

Τέταρτο γκολ για τον Μπρίτο, δεύτερο με εκτέλεση φάουλ. Δύο σήμερα, ενώ είχε σκοράρει απέναντι στον Πλατανιά, αλλά κι απέναντι στην ΑΕΚ.

Έτσι έπαιξαν οι δύο ομάδες

Με Μπρίτο, Γεντρίσεκ και την αύρα των "εκτός"

Γήπεδο: Γήπεδο Παναιτωλικού

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρεβένης, Κωνσταντίνος Νικολαΐδης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Μόρας (60' Χαντάκιας), Μίχαϊ, Μαρινάκης, Μπράβο (46' Μπεχαράνο), Λόπες (46' Μάρκος Πάουλο), Ρόζα, Μασουρέκ, Ντίας.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Λισγάρας, Κασάδο, Μεχία (69' Μελιόπουλος), Τριάδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μπρίτο (86' Κίκε Μπουλά), Γεντρίσεκ (78' Ρότσε).

Γκολ: 3', 8' Μπρίτο, 36' Γεντρίσεκ

Κάρτες: 7' Μόρας, 66' Μίχαϊ, 70' Μοράρ / 33' Μεχία, 37' Κασάδο, 70' Μελιόπουλος, 89' Ρότσε

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Η Ξάνθη μπήκε αποφασισμένη να πάρει στο Αγρίνιο την τρίτη της εκτός έδρας νίκη. Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς, οι "ακρίτες" άνοιξαν το σκορ με τον Μπρίτο. Ο Λόπες έχασε τη μπάλα από τον Τριάδη, ο οποίος έδωσε δεξιά στον Λουσέρο, ο Γεντρίσεκ άφησε στον Μπρίτο κι ο Αφρικανός σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Πριν ο Παναιτωλικός συνέλθει από το αρχικό "σοκ", ήλθε και το δεύτερο. Ο Μπρίτο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Κυριακίδη. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα από τον 29χρονο επιθετικό από το Πράσινο Ακρωτήρι, το δεύτερο με εκτέλεση φάουλ (όπως απέναντι στην ΑΕΚ).

Χωρίς κάποιο σχέδιο της προκοπής, η ομάδα του Αγρινίου ταλαιπωρούσε την μπάλα και τον... εαυτό της στην τελική. Δίχως εμπνεύσεις και δυνατότητα απειλής και με την ουσία να απουσιάζει, η Ξάνθη είχε ως μόνο "παράσημο" την κατοχή της μπάλας.

Έτσι, δεν άργησε να έρθει και το τρίτο γκολ για την ομάδα της Ξάνθης. Ο Λουσέρο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γεντρίσεκ έκανε κοντρόλ, σούταρε με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έπρεπε να φθάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να απειλήσουν για πρώτη φορά την εστία του Ζίβκοβιτς. Ο Ρόζα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Ντίας έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

SUPERLEAGUE / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΡΒΙΣΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να δείχνει σημάδια αντίδρασης. Όχι, ωστόσο, ικανά να οδηγήσουν στη μείωση του εις βάρους του σκορ.

Ένας από τους κύριους λόγους ήταν ο γκολκίπερ της Ξάνθης, Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Στο 49ο λεπτό, έπεσε κι απομάκρυνε σε κόρνερ σουτ του Μπεχαράνο, ενώ ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα αντέδρασε ενδεδειγμένα στην κεφαλιά του Μίχαϊ και το σουτ του Ντίας.

Ο Σέρβος τερματοφύλακας απομάκρυνε το σουτ του Βλαντ Μοράρ στο 61ο λεπτό και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν την ελπίδα τους να αλλάξουν τη μοίρα της αναμέτρησης.

Στο 83ο λεπτό, η Ξάνθη έφθασε στην πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Ύστερα από το λάθος του Χαντάκια, ο Μπρίτο επιχείρησε να "σκάψει", αλλά ο Κυριακίδης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μασουρέκ στο 88ο λεπτό. Ο Ντίας πέρασε την μπάλα στον Αργεντινό και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της Super League και όχι μόνο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αυτή του τρίτου γκολ. Πρωτίστως, γιατί κατέδειξε την αποτελεσματικότητα της Ξάνθης κι έπειτα γιατί κατέστησε ολοφάνερη την παραίτηση του Παναιτωλικού από τη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Εξαιρετική κίνηση από τον Λουσέρο, εξαιρετικό "σπάσιμο" της μπάλας προς την περιοχή και πανέμορφο τελείωμα από τον Γεντρίσεκ. Εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε το ματς. Εκμηδενίστηκε, δηλαδή, κάθε πιθανότητα να αλλάξει κάτι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Δεν είχε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης. Ούτε οι δύο βοηθοί του, Αλέξανδρος Γρεβένης και Κωνσταντίνος Νικολαΐδης υπέπεσαν σε κάποιο λάθος. Καλή η διαιτησία στο Αγρίνιο, χωρίς βέβαια να είναι μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας καθώς δεν υπήρχε κάποια εξαιρετικά αμφισβητούμενη φάση. Σωστές οι κάρτες που έδειξε.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Μπρίτο, δίχως δεύτερη σκέψη. Ο 29χρονος επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι τα έκανε όλα για την Ξάνθη στο Αγρίνιο. Πέτυχε δύο γκολ, έφθασε τα τέσσερα συνολικά μέχρι τώρα στην πρώτη του σεζόν στην Ελλάδα (μαζί με εκείνα που πέτυχε απέναντι σε ΑΕΚ και Πλατανιά). Ταχύς, με καλή τεχνική, εξαιρετικές εκτελέσεις στημένες, ένα rookie, ο οποίος σε κάθε περίπτωση εντυπωσιάζει.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η γενική εικόνα της Ξάνθης με τον Σέρβο τεχνικό της, Μίλαν Ράσταβατς, να έχει τη μερίδα του λέοντος όσον αφορά στη διαμόρφωσή της. Άφησε τον Παναιτωλικό να πιστεύει ότι έχει την κατοχή και τον "έκοψε" στις αντεπιθέσεις. Αποτελεσματικότητα σε υψηλό βαθμό. Δεν ήταν, βέβαια, στο 100%. Αν ήταν, η έκταση του σκορ θα είχε μεγαλύτερο εύρος. Καλή εμφάνιση από τον Ζίβκοβιτς για ένα ακόμη ματς και με σημαντικές αποκρούσεις. Δύο ασίστς από τον Αντριάν Λουσέρο.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Παναιτωλικός δεν είχε ούτε αρχή, ούτε μέση, ούτε τέλος. Λες και κάποιος γύρισε το διακόπτη από τα Περιβόλια και μετά. Μπλακ-άουτ. Ήττα στο Αγρίνιο από τη Λιβαδειά, ήττα στην Κέρκυρα, ισοπαλία σαν... ήττα στο Αγρίνιο με τον Απόλλωνα Σμύρνη, ήττα με κάτω τα χέρια από την Ξάνθη. Ο Παναιτωλικός χρειάζεται ένα σοκ.