Διακοσάρηδες Πετρόπουλος, Σηφάκης

Πετρόπουλος Σηφάκης

Αντώνης Πετρόπουλος και Μιχάλης Σηφάκης συμπλήρωσαν 200 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες. Διαβάστε τι κοινό τους συνδέει.

Ο Λεβαδειακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα το Σάββατο που μας πέρασε με 1-0 επί του Πανιώνιου. Μάλιστα οι Βοιωτοί επιβεβαίωσαν την παράδοση που τους θέλει να μην χάνουν από τον Ιστορικό ποτέ στην έδρα τους στο πρωτάθλημα (10 νίκες, 6 ισοπαλίες).

Από την άλλη πλευρά ο ΟΦΗ ηττήθηκε στην Κρήτη με 3-2 από τον Αστέρα Τρίπολης, γεγονός που έφερε την παραίτηση του Τζενάρο Γκατούζο, με τον Πετρόπουλο να πιάνει επίσης 200 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Ας δούμε μερικά στοιχεία για τους δυο παίκτες και τι τους... ενώνει.

Αντώνης Πετρόπουλος

Α εθνική: 138 συμμετοχές, 39 γκολ

Β εθνική: 35 συμμετοχές, 7 γκολ

Γ εθνική: 27 συμμετοχές, 5 γκολ

Αγωνίστηκε σε: Αιγάλεω, Κερατσίνι, Χαϊδάρι, Αιγάλεω, Παναθηναϊκό, ΟΦΗ, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ.

-- Η πιο παραγωγική του σεζόν ήταν με τον Απόλλωνα Σμύρνης το 2013-2014, όπου έβαλε 12 γκολ σε 27 συμμετοχές.

-- Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα έκανε στις 5/10/2003 και το ματς Προοδευτική - Αιγάλεω 0-1 (έπαιξε 2 λεπτά), ντεμπούτο γενικά στις 3/9/2003 για το Κύπελλο και το ματς Ηλυσιακός - Αιγάλεω 2-0 (έπαιξε 45 λεπτά).

Ντεμπούτο: 13/4/2003 Αιγάλεω - ΟΦΗ 0-4

Τι κοινό τους συνδέει; Στο ματς όπου έκανε ντεμπούτο ο Σηφάκης, ο Πετρόπουλος βρισκόταν στο ρόστερ του Αιγάλεω.