ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Βήμα πρόκρισης για ΠΑΣ Γιάννινα, 3-0 τον Παναιγιάλειο

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε εύκολα 3-0 στους "Ζωσιμάδες" τον Παναιγιάλειο χάρη στα γκολ των Νικολιά, Σκόνδρα και Κόντε για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας κι έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση. (video)

Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε του Παναιγιαλείου (3-0) στους "Ζωσιμάδες". Η ομάδα των Ιωαννίνων άνοιξε το σκορ με τον Νικολιά στο 33ο λεπτό, ενώ ο Σκόνδρας διεύρυνε το προβάδισμα των Ηπειρωτών σε 2-0 στο 50ό.

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης (3-0) διαμόρφωσε ο Πέδρο Κόντε στο 67', με τον Ισπανό να επιβεβαιώνει ότι έχει επανέλθει δριμύτερος από τον τραυματισμό του.

Ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα στο 12ο λεπτό, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά "ψαράκι" του Μπερτρά πέρασε άουτ. Στο 20ό, ο Πολίτης μπλόκαρε το σουτ του Αποστολόπουλου, ύστερα από το γύρισμα του Κοζορώνη, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η φάση του 26ου (με τους ίδιους πρωταγωνιστές).

Στο 33', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πολίτης έπεσε, αλλά έχασε την μπάλα και ο Νικολιάς σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αυτής για να ανοίξει το σκορ.

Τα σουτ των Καζναφέρη και Βιδάλ - σε 36ο και 38ο λεπτό - δεν ανησύχησαν (αντίστοιχα) τους Γιαννίκογλου και Πολίτη. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά που είχε, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε τη δυνατή εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη.

Το έκανε, ωστόσο, στο 50ό. Ο Κοζορώνης εκτέλεση το κόρνερ και ο Σκόνδρας με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0. Οι "μελανόλευκοι" απείλησαν για πρώτη φορά στο 53', όταν το σουτ του Κριστέτο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Γιαννίκογλου.

Ο Πέδρο Κόντε από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, έψαχνε το γκολ και δεν δυσκολεύτηκε αρκετά να το βρει. Μετά τις αποτυχημένες απόπειρες στο 64', το 65' και το 66', ήρθε η φάση του 67ου λεπτού και το 3-0.

Ο Σολτάνι "άδειασε" με ντρίμπλα την άμυνα των φιλοξενούμενων, έδωσε ασίστ στον αμαρκάριστο Ισπανό κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης):Γαννίκογλου, Κοζορώνης, Νικολιάς (68' Χαλκιαδάκης), Μπέριος, Μανθάτης, Σολτάνι (68' Ντόλοβατς), Καρανίκας, Βιδάλ, Αποστολόπουλος, Μπετρά (62' Κόντε), Σκόνδρας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς):Πολίτης, Ρέλλας, Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Στίκας, Καζναφέρης (61' Σταματής), Γκούμας, Κριστέτο, Σκαρτσίλας, Γεωργακόπουλος (61' Μπρους), Κόκκορης (46' Γκούφας).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πουλημάς (Κέρκυρας)

ΒΟΗΘΟΙ: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Στεφούλης (Γρεβενών)

ΓΚΟΛ: 33' Νικολιάς, 50' Σκόνδρας, 67' Κόντε