ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πρόκριση μέσω παράτασης για τον Πλατανιά, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πλατανιάς σημείωσε δύο γκολ στην παράταση και επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Με 10 παίκτες απ' το 65' οι Ηπειρώτες, χαμένο πέναλτι του Μανούσου ένα λεπτό αργότερα.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Πλατανιάς, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες χάρη σε 2 γκολ στην ημίωρη παράταση.

Οι γηπεδούχοι, παρότι έμειναν με 10 παίκτες στο 65ο λεπτό λόγω της αποβολής του Θοδωρή Μπέριου, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 84' με τον Ζάιρο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, η κούραση έκανε την εμφάνισή της, με αποτέλεσμα ο Πλατανιάς να το εκμεταλλευτεί και να σημειώσει 2 γκολ σε διάστημα 8 λεπτών (113' & 120'). Πλέον, οι Χανιώτες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή την ΑΕΚ στα προημιτελικά του θεσμού.

Στους "8" απ' την... άσπρη βούλα

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3. Οι Μπουκουβάλας-Κούτρης αγωνίστηκαν στα "φτερά" της άμυνας, οι Μιχαήλ και Μπέριος ήταν το δίδυμο στα στόπερ, ο Γαρουφαλιάς είχε το ρόλο του "κόφτη", οι Βιντάλ και Κοζορώνης τοποθετήθηκαν ως εσωτερικοί χαφ, με τους Νικολιά και Ναδάλες να μετακινούνται πίσω απ' τον μοναδικό προωηθημένο, Ζάιρο ντα Σίλβα.

Απ' την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Παράσχος διατήρησε κάτω απ' τα γκολπόστ τον Αντώνη Κοκκαλά, που προτιμάται στα παιχνίδια του Κυπέλλου. Από εκεί και πέρα, οι Βάντερσον-Κάργας-Πριντέτα-Μπανανά αποτελέσαν την τετράδα της άμυνας, ο Μουνάφο με τον Μαραγκό ήταν το δίδυμο στα χαφ, οι Αποστολόπουλος και Γιορέντε επιλέχθηκαν για τα "φτερά" της επίθεσης, με τους Μανούσο και Γιακουμάκη να εναλλάσσονται στην κορυφή.

Γήπεδο: Οι Ζωσιμάδες

Διαιτητής: Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας)

4ος: Ανδρέας Καραλιόλιος (Γρεβενών)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (28' Γιάκος), Νικολιάς (55' Κόντε), Ναδάλες (69' Σκόνδρας), Βιδάλ, Ζάιρο.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Βαντερσον, Κάργας, Πριντέτα (54' Στάθης), Μπανανά, Μουνάφο, Μαραγκός, Αποστολόπουλος (64' Σίγκνεβιτς), Γιορέντε, Μανούσος, Γιακουμάκης (78' Στανισάβλιεβιτς).

Γκολ: 84' Ζάιρο - 113' πεν. Γιορέντε

Κίτρινες: 30' Κούτρης, 39' Γαρουφαλιάς - 79' Μπανανά

Κόκκινες: 65' Μπέριος

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αφού το σκορ του πρώτου αγώνα δεν του άφηνε πολλά περιθώρια. Παρ' όλα αυτά, ο Πλατανιάς ήταν αυτός που έχασε τις δύο πρώτες καλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση. Στο 10', ο Γιαγιά Μπανανά έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Περιστερίδης με εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε την μπάλα κόρνερ. Απ' το συγκεκριμένο κόρνερ προήλθε η επόμενη καλή στιγμή της χανιώτικης ομάδας. Ο Ραούλ Γιορέντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαραγκός έκανε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, αλλά στο 23ο λεπτό ο Περιστερίδης διατήρησε ανέπαφη την εστία του με νέα εντυπωσιακή επέμβαση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Πετράκης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Ευριπίδη Γιάκο στη θέση του τραυματία Βαλάντη Κοζορώνη. Η είσοδος του νεαρού μεσοεπιθετικού έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους. Μάλιστα, τρία λεπτά μετά την είσοδό του, ο 25χρονος άσος θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, αλλά η κοντινή προβολή που επιχείρησε, ύστερα από σουτ στην κίνηση του Ζάιρο, πέρασε πάνω απ' την εστία του Κοκκαλά.

Όσο περνούσε η ώρα, ο ΠΑΣ ανέβαζε την απόδοσή του, έχοντας ως στόχο να πετύχει το πολυπόθητο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου έλαβε χώρα στο 43ο λεπτό, αλλά το μακρινό σουτ του Ηρακλή Γαρουφαλιά πέρασε ελάχιστα έξω απ' το δεξί δοκάρι του Κοκκαλά.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, ο ΠΑΣ μπήκε πιο αποφασισμένος να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Μάλιστα, στο 49' ο Ζάιρο διαμαρτυρήθηκε -σωστά- για ανατροπή του μέσα στην μεγάλη περιοχή απ' τον Πριντέτα, αλλά ο κ. Δελφάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι Ηπειρώτες συνέχισαν να "πολιορκούν" τα καρέ του Κοκκαλά, χάνοντας ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία στο 58', αλλά ο γκολκίπερ του Πλατανιά με τρομερή επέμβαση νίκησε τον Πέδρο Κόντε.

Στο 65ο λεπτό, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα άλλαξαν, καθώς ο Θοδωρής Μπέριος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή απέκρουσε με το χέρι πάνω στη γραμμή το δυνατό σουτ του Γιώργου Γιακουμάκη. Ο Γιώργος Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Γιακουμάκη πέρασε πάνω απ' την εστία του γκολκίπερ του ΠΑΣ.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΠΑΣ διατήρησε την υπεροχή και είδε την προσπάθεια να αποδίδει "καρπούς", αφού στο 84' ο Ζάιρο με ωραίο πλασέ, ύστερα από τρομερό τακουνάκι του Γιάκου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της πρόκρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με συνέπεια να οδηγηθούν στην ημίωρη παράταση.

Με το "καλησπέρα" στην παράταση, ο ΠΑΣ έφθασε μία "ανάσα" απ' το 2-0, αλλά ο Κοκκαλάς είπε "όχι" στον Κόντε σε τετ α τετ. Η κούραση και οι τραυματισμοί έκαναν την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να πέσει αισθητά στη συνέχεια. Τελικά, στο 113ο λεπτό ο Πλατανιάς κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Γιορέντε.

Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σίγκνεβιτς σε ανατροπή απ' τον Βιντάλ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στην πραγματικότητα, ο Λευκορώσος περισσότερο "κέρδισε" το πέναλτι, παρά ανατράπηκε απ' τον μεσοεπιθετικό του ΠΑΣ. Στο 120ο λεπτό, ο Γιώργος Μανούσος πήρε εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι και μ' ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Περιστερίδη, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το άστοχο πέναλτι του Γιώργου Μανούσου στο 65ο λεπτό. Σε περίπτωση που ο επιθετικός του Πλατανιά ευστοχούσε στο πέναλτι, τότε οι ελπίδες του ΠΑΣ Γιάννινα για πρόκριση θα είχαν... εξανεμισθεί, καθώς θα χρειαζόταν 3 γκολ σε διάστημα 25 λεπτών. Εν τέλει, οι Χανιώτες το "πλήρωσαν" με το γκολ του Ζάιρο στο 84ο λεπτό.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Ιωάννης Δελφάκης δεν απέφυγε τα λάθη. Ο διαιτητής του συνδέσμου Αρκαδίας δεν είχε πρόβλημα στον πειθαρχικό έλεγχο, καθώς ήταν κοντά στις φάσεις, ενώ δεν έκανε υπερβολική χρήση των κίτρινων καρτών. Επίσης, απέβαλε σωστά τον Θοδωρή Μπέριο στο 65'. Όμως, στο 49ο λεπτό δεν είδε την ανατροπή του Ζάιρο απ' τον Πριντέτα, ενώ η υπόδειξη πέναλτι σε ανατροπή του Σίγκνεβιτς απ' τον Βιντάλ είναι αρκετά αυστηρή.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Ραούλ Γιορέντε πραγματοποίησε, ίσως, την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Πλατανιά. Ο Ισπανός μπακ-χαφ, πέρα απ' το εύστοχο πέναλτι, είχε μία πολύ καλή παρουσία, δημιουργώντας μπελάδες στους αμυντικούς της χανιώτικης ομάδας.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο Ευριπίδης Γιάκος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο από... σπόντα λόγω του τραυματισμού του Βαλάντη Κοζορώνη στο 28ο λεπτό, όμως κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ είχε καθοριστική συμβολή στην εξέλιξη του αγώνα, αφού ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στο Ζάιρο για το 1-0. Γενικότερα, ο 25χρονος άσος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για τους αμυντικούς του Πλατανιά.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Ο αγωνιστικός χώρος στους Ζωσιμάδες ήταν, γι' ακόμα μία φορά, σε τραγική κατάσταση. Πέρα απ' τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών, η οποία τέθηκε σε κίνδυνο, ο κάκιστος χλοοτάπητας δεν βοήθησε και τις προσπάθειές τους. Αξίζει να σημειωθεί πως κατά τη διάρκεια του αγώνα έγιναν 2 αναγκαστικές αλλαγές.

Photo Credits: Eurokinissi