ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Λαμία - ΑΕΚ: Ο Οικονόμου έκανε το 2-0 για την Ένωση

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ / ΛΑΜΙΑ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ / ΛΑΜΙΑ - ΑΕΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Έξι λεπτά μετά το γκολ του Πόνσε ήταν η σειρά του Οικονόμου να χριστεί σκόρερ και ουσιαστικά να σφραγίσει την πρόκριση της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για τέταρτη σερί σεζόν (VIDEO).

Η ΑΕΚ πήγε στην Λαμία για να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο ημιτελικό και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικο του Κυπέλλου (εκεί οπου περιμένει εδώ και λίγη ώρα ο ΠΑΟΚ), ωστόσο μόνο αμυντικά δεν έπαιξε στο "ΔΑΚ", με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να έχει τρεις προσπάθειες στα δοκάρια.

Την αρχή την έκανε ο Πόνσε στο 24', ακολούθησε ο Μάνταλος στο 28', ενώ στο 36' η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσικά από σουτ του Λιβάγια, με τον Πόνσε να ακολουθεί τη φάση και να κάνει το 1-0.

Το γκολ πάντως που έμελε να απαλλάξει οριστικά την ΑΕΚ από κάθε άγχος ενόψει της συνέχειας του αγώνα καταγράφηκε στο 42': εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Αντέτζο άπλωσε το πόδι του για να βρει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Οικονόμου και ο στόπερ της Ένωσης την έστειλε με σουτ στα δίχτυα για να διαμορφώσει το κιτρινόμαυρο 2-0 στο πρώτο 45λεπτο.