ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΕΚ - Άρης: Οι χαμένες ευκαιρίες της Ένωσης

Η ΑΕΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Άρη με τους Μάνταλο, Αραούχο και Κρίστιτσιτς να φτάνουν κοντά στο γκολ.

Αρκετές ευκαιρίες είχε η ΑΕΚ προκειμένου να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Άρη.

Στο 16ο λεπτό η Ένωση είχε διπλή ευκαιρία με τον Βέρντε αρχικά να δοκιμάζει με το αριστερό πόδι ένα σουτ, το οποίο απομάκρυνε ο Κουέστα. Στη συνέχεια, ο Μάνταλος κοντρόλαρε με το κεφάλι και έκανε ακόμη ένα σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Αραούχο είχε και εκείνος τη στιγμή του στο 25ο λεπτό. Ο Βέρντε γέμισε μέσα στην περιοχή, η άμυνα του Άρη ξέχασε τον Αργεντινό, ο οποίος επιχείρησε σκαστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Ισπανού τερματοφύλακα.

Νέα ευκαιρία είχε η ΑΕΚ στο 38' με τον Κρίστιτσιτς να κάνει το σουτ από το κέντρο της άμυνας, έπειτα από πάσα του Αραούχο. Η μπάλα ωστόσο πέρασε πάνω από το τέρμα του Κουέστα.