Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Πρώτη νίκη για Ηρακλή, ισόπαλο το ντέρμπι Προοδευτική - Εθνικός

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ / Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ηρακλής επικράτησε 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων και σημείωσε την πρώτη νίκη στη Γ' Εθνική, ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του 6ου ομίλου μεταξύ της Προοδευτικής και του Εθνικού.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής σημείωσε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου στα Τρίκαλα για την 3η αγωνιστική. Στο 33ο λεπτό ο Ρόβας άνοιξε το σκορ για το "Γηραιό", όμως κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίτσα στο 57'. Τελικά, οι "κυανόλευκοι" πλήρωσαν με το... ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους τους, παίρνοντας το "τρίποντο" χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Παναγιωτούδη τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Από εκεί και πέρα, το ντέρμπι του Πειραιά μεταξύ της Προοδευτικής και του Εθνικού έληξε ισόπαλο με 0-0. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, δίχως όμως να δημιουργούν αξιόλογες ευκαιρίες. Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο, οι "βυσσινί" ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού, πίεσαν για το γκολ, ωστόσο το ματς ολοκληρώθηκε στη "λευκή" ισοπαλία. Την πρώτη νίκη σημείωσε κι ο Ιωνικός που πέρασε νικηφόρα με 1-0 απ' τον Ασπρόπυργο.

Για τον 5ο όμιλο, ο Πανηλειακός πέρασε σαν σίφουνας απ' τη Ζάκυνθο, επικρατώντας 3-0 της ομώνυμης ομάδας. Τριάρα και για τον Φωστήρα επί της ΑΕ Μυλοποτάμου για τον 8ο όμιλο.