FOOTBALL LEAGUE

"Συρτάκι" με Ζορμπά στον κάμπο η Κέρκυρα

Ζορμπάς, ΑΕΛ, Κέρκυρα INTIME SPORTS

Με γκολ του Ζορμπά στο 35' η Κέρκυρα, νίκησε παλικαρίσια 1-0 την ΑΕΛ στη Λάρισα και την υποχρέωσε στην πρώτη εφετινή της ήττα στη Football League, έπειτα από έντεκα αγώνες. Στο -1 πια από την κορυφή τα Τρίκαλα, στο -3 οι Φαίακες.

Νικήτρια στο πολύ μεγάλο ματς της 11ης αγωνιστικής της Football League η Κέρκυρα. Οι Φαίακες άλωσαν το AEL FC Arena, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΛ, η οποία παράλληλα γνώρισε την πρώτη της εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας. Η κορυφή, έτσι, απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον, μια και μπορεί η ΑΕΛ να παρέμεινε μόνη πρώτη με 24 βαθμούς, αλλά τα Τρίκαλα είναι στο -1 και οι Επτανήσιοι στο -3.

Παρουσία 8.000 και πλέον οπαδών τους, οι "βυσσινί" δεν κατέστη εφικτό να αποφύγουν την ήττα. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και για ένα δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν στους "κυανέρυθρους" να "αναπνεύσουν". Η "μπόρα", ωστόσο, κόπασε άμεσα και οι φιλοξενούμενοι του Αλέκου Βοσνιάδη βρήκαν τα πατήματά τους και ανέβασαν την απόδοσή τους. Άρχιζαν να πιέζουν ψηλά και υποχρέωναν την ομάδα του κάμπου ε εύκολα λάθη.

Έτσι, στο 35' ο Ζορμπάς βρέθηκε σε θέση φορ, ο Ροβίθης δεν τον μάρκαρε και με καρφωτή κεφαλιά ο μεσοεπιθετικός της Κέρκυρας άνοιξε το σκορ ( 0-1). Η εξέλιξη αυτή "φόρτωσε" με πίεση την ΑΕΛ, οι παίκτες της οποίας κυκλοφορούσαν τη μπάλα, δίχως όμως να φτάσνουν σε κλασικές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος ο Ράτκο Ντόστανιτς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας στο ματς Μαρουκάκη και Μπουντόπουλο.

Οι τραυματισμοί των παικτών της Κέρκυρας και οι καθυστερήσεις που γίνονταν προκάλεσαν ένταση στο AEL FC Arena, η ΑΕΛ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και η εστία της "κόμισσας" κρατήθηκε απαραβίαστη μέχρι τέλους. Είναι χαρακτηριστικό πως τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν οκτώ, δίχως όμως να αλλάξει κάτι. Τα δεδομένα για τους γηπεδούχους, άλλωστε, έγιναν πιο δύσκολα, όταν στομ 92' ο Αναστασόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Κομεσίδης, Βέρτζος, Ροβίθης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (57' Μπουντόπουλος), Ναγιάρ (75' Ουρτάδο), Κουτσιανικούλης (57' Μαρουκάκης), Μπόγιοβιτς.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκομές, Ντιόγκο, Βενέτης, Παρασκευαΐδης, Καρντόσο, Κόντος (87' Ντατίδης), Κρητικός, Ζορμπάς (66' Φάμπιο), Ντουαλά (56' Καμπάνταης), Σουάνης.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Αργυρός, Γιαννουγλίδης (Αθηνών)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου

Πανελευσινιακός - Ζάκυνθος 1-0 (55' Πλαβούκος)

Κισσαμικός - Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (13' Γουόρντεν)

Αχαρναϊκός – ΑΟ Τρίκαλα 1-2 (21' Ματσούκας - 68' Κουσκουνάς, 89' Γκμπαλέ)

Λαμία – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (18' Καραλής, 90'+1' Σερτζίνιο - 10' Γκόλιας)

ΑΕΛ - Κέρκυρα 0-1 (35' Ζορμπάς)

Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου

ΑΟ Χανιά - Πανσερραϊκός (15:00)

Αγροτικός Αστέρας - Απόλλων Σμύρνης (15:00 ΟΤΕ, Γήπεδο Ευόσμου)

Καλλιθέα – Εργοτέλης (15:00, Δημ. Καλλιθέας)

Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος (18:00 ΟΤΕ)

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΛ με την Κέρκυρα.