FOOTBALL LEAGUE

Ο Απόλλων "έκλεψε" βαθμό από τον ΟΦΗ, 1-1 στο "Γεντί Κουλέ"

FOOTBALL LEAGUE / ΟΦΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΣΤΑΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / Eurokinissi Sports)
ΟΦΗ, Απόλλων EUROKINISSI SPORTS

Με πέναλτι του Σιατραβάνη στο 84' ο Απόλλων ισοφάρισε σε 1-1 τον ΟΦΗ και "έκλεψε" βαθμό στο "Γεντί Κουλέ". Ξεγελάστηκε ο ρέφερι Παπαδόπουλος στην πτώση του Αλμπάνη. Επεισοδιακό παιχνίδι με ένταση και δέκα λεπτά καθυστερήσεων. (VIDEO).

Με το σπουδαίο ντέρμπι ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Απόλλωνα Σμύρνης ξεκίνησε η 28η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League. Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε κοντά στο να υποχρεώσει την "Ελαφρά Ταξιαρχία" στην πρώτη της ήττα για εφέτος, αλλά η αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ" ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54' με τον Δημήτρη Μάνο, αλλά στο 84' ο Σάββας Σιατραβάνης ισοφάρισε με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Αλμπάνης. Ο νεοεισελθών παίκτης των φιλοξενούμενων ξεγέλασε με την πτώση του τον διαιτητή Ιωάννη Παπαδόπουλο, ο οποίος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Η υπόδειξή του προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών εκ μέρους των γηπεδούχων. Μετά τη γκολ, το ματς διεκόπη για τουλάχιστον πέντε λεπτά, αφού οι οπαδοί του ΟΦΗ πέταξαν αντικείμενα στον επόπτη. Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν παράγοντες του ΟΦΗ, αστυνομικές δυνάμεις, ακόμα και ο προπονητής Νίκος Παπαδόπουλος, ο οποίος λειτούργησε "πυροσβεστικά". Τελικά κρατήθηκαν τουλάχιστον δέκα λεπτά καθυστερήσεων, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης ο βαθμός αυτός μπορεί να χαρακτηριστεί καταλυτικός, αφού η άνοδος δεν μπορεί πια να χαθεί ούτε με... αυτοκτονία. Ο ΟΦΗ που πάλευε για την 7η σερί νίκη και το όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην κατηγορία, άξιζε την επικράτηση, αφού είχε σπαταλήσει κλασικές ευκαιρίες.

Προτού σκοράρει, οι Χαντί (20') και Μάνος (35') απέτυχαν να σκοράρουν ενώ βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, ενώ μετά το 1-1 οι Βαλλιάνος (98') και Μητρόπουλος (99') έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, αλλά ο Χιώτης, που φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του ΟΦΗ, κράτησε απαραβίαστη την εστία του.