FOOTBALL LEAGUE

Νίκη στο Βόλο και κορυφή για Ιωνικό

FOOTBALL LEAGUE / ÍÉÊÇ ÂÏËÏÕ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
FOOTBALL LEAGUE / ÍÉÊÇ ÂÏËÏÕ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ιωνικός πέρασε χάρη στα γκολ των Γκούφα και Καλλέργη από το Βόλο, νίκησε 2-1 τη Νίκη για την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής κι έπιασε την Καλαμάτα στην κορυφή της Football League. (VIDEO)

Η έκτη αγωνιστική της Football League ξεκίνησε από το Βόλο. Ο Ιωνικός φιλοξενήθηκε στη Νεάπολη από την τοπική Νίκη κι απέδρασε με τη νίκη (1-2) από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αρμάντο Γκούφα στο 23ο λεπτό, αλλά οι Θεσσαλοί έφθασαν στην ισοφάριση με τον Καπό στο 50ό. Ύστερα από έξι λεπτά (56') ο Ιωνικός πήρε ξανά το προβάδισμα με κοντινό πλασέ του Μάναλη.

Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες (αποβολή Γκούφα με δεύτερη κίτρινη κάρτα), αλλά στο 84ο η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, καθώς και ο Γκαρσία της Νίκης δέχθηκε κι αυτός τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ιωνικός έπιασε την Καλαμάτα στην κορυφή της τρίτης τη τάξει κατηγορίας, η Νίκη Βόλου παρέμεινε στη 12η.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ):Αποστολίδης, Κυριακίδης Σ., Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (70’ Τσιώλης), Παγώνης (85’ Βοσνιάδης), Καμπαγέρο, Μπιτσάκος (40’ Ντομίνγκεθ), Ιορδανίδης, Γκαρσία, Μασκουνιάν, Καπός.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης):Τάφας, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Τσιριγώτης (46’ Μάναλης), Τιεντσέ, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Καλλέργης (74’ Σμυρλής), Κρητικός (90' Καλογέρης), Γκούφας.