FOOTBALL LEAGUE

Μεγάλο διπλό των Τρικάλων, 1-0 και στο "καναβάτσο" τον ΟΦΗ

FOOTBALL LEAGUE / ÏÖÇ - ÔÑÉÊÁËÁ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports)
FOOTBALL LEAGUE / ÏÖÇ - ÔÑÉÊÁËÁ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Το γκολ του Γκόλια με εκτέλεση φάουλ έδωσε μεγάλη νίκη στα Τρίκαλα (0-1), στο "Γεντί Κουλέ", και άφησε τον ΟΦΗ πολύ μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις της Stoiximan.gr Football League. Έντονες αποδοκιμασίες προς τους παίκτες με τη λήξη.

Είχε από πριν λίγες πιθανότητες, δεδομένης της βαθμολογικής απόστασης από Λαμία, Απόλλωνα Σμύρνης και Άρη. Αλλά είχε "χτίσει" ένα σερί πέντε διαδοχικών νικών και ήλπιζε σε... ντεμαράζ. Αυτό το σερί διεκόπη από τα Τρίκαλα και οι λιγοστές ελπίδες του ΟΦΗ για άνοδο από την Stoiximan.gr Football League στη Super League, "ψαλιδίστηκαν" ακόμη πιο πολύ.

Ουσιαστικά, η ομάδα της Κρήτης έχει χάσει σε μεγάλο βαθμό το "τρένο της ανόδου". Κι αυτό γιατί είναι ήδη 14 βαθμούς πίσω από τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος νωρίτερα νίκησε με 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας, και θα μείνει 16 πίσω από τη Λαμία, σε περίπτωση που οι Φθιωτοί περάσουν την Κυριακή από την Ελευσίνα κι επιστρέψουν στην πρώτη θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό. Από την άλλη τα Τρίκαλα, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Στρέζου.

Κατάφεραν, ωστόσο, να πετύχουν γκολ και να φύγουν με τη νίκη από το Ηράκλειο. Στο 63ο λεπτό, ο Γκόλιας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, η ατμόσφαιρα στο "Γεντί Κουλέ" ήταν "βαριά". Οι οπαδοί των γηπεδούχων αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες της ομάδας για το αποτέλεσμα και την εμφάνιση απέναντι στους Θεσσαλούς.

Τα Τρίκαλα πέρασαν προσωρινά στην πέμπτη θέση, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο βαθμούς από τον τέταρτο και σημερινό τους αντίπαλο, ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Κώτσιος, Κομεσίδης, Βαλλιάνος, Μητρόπουλος, Πουρτουλίδης (66' Μιλοσάβλιεφ), Χαντί, Πάγκαλος (77' Όγκμποε), Μάνος (56' Ράντι), Βουό.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Γκόλιας, Λαμπάκης, Βέρτζος, Λεάντρο, Στεφάνοβιτς (79' Σαρακατσάνος), Μουμίν, Ριζογιάννης, Ρομπέρ (61' Μπαϊκαρά), Γιαννιτσάνης (85' Αρναρέλλης), Κουσκουνάς.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Σάββατο 18/3

Απόλλων Σμύρνης - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (15' αυτ. Κουτσόπουλος, 55' Περογαμβράκης)

ΟΦΗ - Τρίκαλα 0-1 (63' Γκόλιας)