FOOTBALL LEAGUE

Μεγάλη νίκη και πρωτιά για τη Λαμία, 2-1 τον ΟΦΗ

FOOTBALL LEAGUE / ÏÖÇ - ËÁÌÉÁ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports)
FOOTBALL LEAGUE / ÏÖÇ - ËÁÌÉÁ (ÓÔÅÖÁÍÏÓ ÑÁÐÁÍÇÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με το γκολ του Βουό, αλλά η Λαμία "χτύπησε" δύο φορές με τους Ντουρμισάι και Όμο και πήρε μεγάλη νίκη στο "Γεντί Κουλέ" με 2-1 για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League. Στην κορυφή οι Φθιωτοί. (video)

H Λαμία ήταν η μεγάλη νικήτρια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, στο "Γεντί Κουλέ" στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Football League.

Έτσι η ομάδα της Φθιώτιδας πέρασε προσωρινά στην κορυφή (ο Απόλλων φιλοξενείται την Κυριακή από τον Πανελευσινιακό), αλλά μπορεί να μείνει και μόνιμα εκεί καθώς έχει ένα ματς λιγότερο, το εκτός έδρας με τον Πανσερραϊκό το οποίο αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Αντίθετα, ο ΟΦΗ μένει πίσω στην κούρσα της ανόδου, καθώς είναι ήδη στο -7 από τη Λαμία και στους -6 και -5 από Απόλλωνα Σμύρνης και Άρη, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "Γεντί Κουλέ" και είχαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ώστε να ανοίξουν το σκορ.

Στο 12ο λεπτό, το σουτ του Μιλοσάβλιεβ κόντραρε και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βουό υποδέχθηκε την μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Από την άλλη, ο Μπάμπης Τεννές σχεδίασε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά ο Βασιλόγιαννης δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Στο 54ο λεπτό, ο Βουό έπιασε ένα ακόμη δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκ νέου λίγο έξω από την εστία του Τσέναμο. Ο Ιβοριανός τελικά βρήκε δίχτυα στο 59ο λεπτό, ο Ράντι μπήκε από τα δεξιά, εκτόπισε τον Πεταυράκη, έβγαλε έξω στον Αντούκορ, ο Τσέναμο απέκρουσε ασθενώς και ο Βουό από κοντά άνοιξε το σκορ.

Εννιά λεπτά αργότερα (63'), οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Αντούκορ από κοντά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κι αφού ο ΟΦΗ δεν τελείωσε το ματς, η Λαμία το εκμεταλλεύτηκε. Οι Φθιώτες ισοφάρισαν στο 66ο λεπτό με τον Ντουρμισάι να κάνει ο,τι θέλει την άμυνα των Κρητικών στην αντεπίθεση και με εξαιρετικό πλασέ να νικά τον Δερμιτζάκη.

Μάλιστα, οι "κυανόλευκοι" ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 73ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάντερσον, ο Όμο έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από αυτό το χρονικό σημείο και ύστερα, οι Φθιωτοί διατήρησαν υποδειγματικά το προβάδισμα που πήραν και δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τη γηπεδούχο ομάδα.

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Όστοιτς, Νάστος (75' Μάνος), Αντουκόρ, Χαντί (75' Χίσι), Όγκμποε (46' Ράντι), Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

ΛΑΜΙΑ(Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπλάζιτς, Καραγιάννης (83' Φερφελής), Βασιλόγιαννης (60' Τζόκιτς), Ντουρμισάι (90' Αυγενικού), Βάντερσον