FOOTBALL LEAGUE

Ισόπαλο το ντέρμπι Ηρακλής - Παναχαϊκή, γκέλα για Κέρκυρα

FOOTBALL LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
FOOTBALL LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ηρακλής και Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0, έτσι ο Γηραιός συνεχίζει τη μέτρια σεζόν, αλλά και οι Πατρινοί είδαν τη διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας - ο οποίος πέρασε από τη Σπάρτη - ν' αυξάνεται. Γκέλα και για την Κέρκυρα, η οποία υποχώρησε στην πέμπτη θέση.

Δεν κατάφεραν να σκοράρουν, έτσι έμειναν ισόπαλοι δίχως γκολ κι έχασαν κι άλλο έδαφος. Ηρακλής και Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Football League.

O "Γηραιός" προσπάθησε ν' απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο με τον Κλέιτον, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος στο 29ο λεπτό έφυγε άουτ. Ύστερα από ένα λεπτό (30') ο Κυνηγόπουλος έκανε το σουτ, αλλά ο Καχριμάν μπλόκαρε, ενώ η λόμπα που επιχείρησε ο Αργυρόπουλος στο 34' πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ποιότητας, με κυανόλευκους και κοκκινόμαυρους ν' αφήνουν τις προσπάθειές τους ημιτελείς. Η ομάδα της Πάτρας είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να "κλέψει" το ματς στο 82', όταν ο Κολ έφυγε στην επίθεση, έβγαλε στον Μωραΐτη, αλλά ο Καχρινάν απέκρουσε το σουτ του δεύτερου.

O Απόλλων Λάρισας άνοιξε το σκορ στη Σπάρτη χάρη στο γκολ του Σκούπρα στο 59ο λεπτό, "σφράγισε" τη νίκη στο 87ο λεπτό με τον Λουκάο, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Παναχαϊκή άφησε δύο βαθμούς στο "Καυτανζόγλειο" και άνοιξε τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από τους Πατρινούς και τον Πλατανιά στη διεκδίκηση της δεύτερη θέσης (η οποία οδηγεί στα μπαράζ με τον 13ο της Super League).

Ακόμη πιο πίσω έμεινε η Κέρκυρα. Ο Τζιώρας άνοιξε το σκορ για τον γηπεδούχο Καραϊσκάκη στην Άρτα, το μόνο που κατάφεραν οι Φαίακες ήταν να σώσουν το βαθμό στην εκπνοή. Το έκαναν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πασά, υποχώρησαν στην πέμπτη θέση, σε απόσταση πέντε βαθμών από τη δεύτερη.

Η εκτέλεση πέναλτι του Λύρα στο 40ό λεπτό αρκούσε στον Αήττητο για να πανηγυρίσει τη νίκη (1-0) στα Σπάτα επί του ουραγού, Αιγινιακού.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο, 2 Μαρτίου

Πλατανιάς - Απόλλων Πόντου 3-1 (32', 67' Μπιανκόνι, 86' Μποσέτι / 33' Σουντουρά )

Τρίκαλα - Εργοτέλης 1-1 (16' Σισέ / 50' Μπουρσέλης)

Βόλος - ΑΟΧ Κισσαμικός 1-4 (63' Μάντζης / 57', 81' Ρίσκι, 70' Κουσκουνάς, 92' Σάλιακας)

Ηρόδοτος - Δόξα Δράμας 0-0

Κυριακή, 3 Μαρτίου

Σπάρτη - Απόλλων Λάρισας 0-2 (59' Σκούπρα, 59' Λουκάο)

Ηρακλής - Παναχαϊκή 0-0

Αήττητος Σπάτων - Αιγινιακός 1-0 (40' πεν. Λύρας)

Καραϊσκάκης Άρτας - Κέρκυρα 1-1 (9' Τζιώρας / 90+4' Πασάς)