FOOTBALL LEAGUE

Football League: Τεσσάρα ο Κισσαμικός στην έδρα του πρωτοπόρου Βόλου

FOOTBALL LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ  ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)
FOOTBALL LEAGUE / ΤΡΙΚΑΛΑ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Κισσαμικός θριάμβευσε στην έδρα του πρωτοπόρου Βόλου, επικρατώντας με 1-4, ενώ ο Πλατανιάς επιβλήθηκε 3-1 του Απόλλωνα Πόντου. Ισόπαλα τα άλλα δυο παιχνίδια.

Τι και αν ο Βόλος πήγαινε τρένο στο φετινό πρωτάθλημα της Football League. Τι και αν ο Κισσαμικός είναι στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Όποιος περίμενε ότι η ομάδα της Μαγνησίας θα έφτανε στο τρίποντο, διαψεύστηκε πανηγυρικά.

Οι Χανιώτες πανηγύρισαν το τρίποντο με το εμφατικό 1-4 και έφτασαν τους 27 βαθμούς, παραμένοντας βέβαια στην 8η θέση, ενώ ο Βόλος παραμένει πρώτος με 44 βαθμούς και διατηρει την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του στη μάχη της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στο ημίχρονο δεν υπήρχε σκορ, αλλά... έβρεξε γκολ στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Ρίσκι σημείωσε δυο τέρματα (57' και 81') και άλλα δυο οι Κουσκουνάς (70') και Σάλιακας (92'). Όσο για τον Βόλο, που έπαιζε από το 47' με δέκα παίκτες, είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μάντζη (63').

Η έτερη ομάδα των Χανίων, ο Πλατανιάς, νίκησε 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου στα Περιβόλια και τον άφησε πίσω δυο βαθμούς (32 έναντι 30). Οι γηπεδούχοι μάχονται για να βρεθούν στα μπαράζ ανόδου μέσω της κατάληψης της δεύτερης θέση, παίζοντας με τον 13ο της Super League.

Δυο τέρματα πέτυχε ο Μπιανκόνι στο 32' και στο 67', ο Σουντουρά είχε ισοφαρίσει προσωρινά με κεφαλιά (33'), με τον Μποσέτι στο 86' να γράφει το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους.

Τέλος, χωρίς σκορ έληξε το Ηρόδοτος - Δόξα Δράμας στην Αλικαρνασσό, ενώ ισόπαλο 1-1 έληξε το Τρίκαλα - Εργοτέλης. Ο Σισέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 16' και ο Μπουρσέλης στο 50' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τα Τρίκαλα δίνουν μάχη παραμονής με 18 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί έμειναν στην 7η θέση με 28 βαθμούς.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Σάββατο, 2 Μαρτίου

Πλατανιάς - Απόλλων Πόντου 3-1 (32', 67' Μπιανκόνι, 86' Μποσέτι / 33' Σουντουρά )

Τρίκαλα - Εργοτέλης 1-1 (16' Σισέ / 50' Μπουρσέλης)

Βόλος - ΑΟΧ Κισσαμικός 1-4 (63' Μάντζης / 57', 81' Ρίσκι, 70' Κουσκουνάς, 92' Σάλιακας)

16. Αιγινιακός 10

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ' εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ' (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.