Football League: Με τριάρα στο +8 ο Βόλος, βαθμό στο 91' η Παναχαϊκή

FOOTBALL LEAGUE // ÍÐÓ ÂÏËÏÓ - ÄÏÎÁ ÄÑÁÌÁÓ
(EUROKINISSI)
FOOTBALL LEAGUE // ÍÐÓ ÂÏËÏÓ - ÄÏÎÁ ÄÑÁÌÁÓ (EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Βόλος νίκησε εντός έδρας (3-0) τη Σπάρτη, επέστρεψε στις επιτυχίες κι αύξησε στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά του από τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-1) από τον Καραϊσκάκη. Η Παναχαϊκή έσωσε το βαθμό (2-2) στο 91', την έπιασε ο Απόλλων Πόντου. "Σφαγή" για τη δεύτερη θέση.

Ο πρωτοπόρος της Football League, Βόλος, είχε μείνει για τέσσερα ματς χωρίς νίκη. Η ομάδα της Μαγνησίας έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και συνέτριψε με 3-0 τη Σπάρτη στη Νεάπολη.

Ο Βόλος επέστρεψε στις νίκες, παραμένει στην κορυφή της δεύτερης κατηγορίας - οδηγεί σε απευθείας άνοδο στην πρώτη - ενώ μάλιστα αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη. Ο Απόλλων Λάρισας γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ στο γήπεδο της Φιλιππούπολης από τον Καραϊσκάκη, ο οποίος έφυγε με το τρίποντο από τη Θεσσαλία χάρη στο γκολ του Τζιώρα στο 44ο λεπτό.

Λίγο έλειψε να πάθει το ίδιο και η Παναχαϊκή. Η Δόξα Δράμας άνοιξε το σκορ εννιά λεπτά μετά την έναρξη του ματς στην Αγυιά με τον Δούμτσιο, ο οποίος όμως αποβλήθηκε ύστερα από έξι λεπτά με απευθείας κόκκινη κάρτα!

Οι Πατρινοί έφθασαν στην ισοφάριση με τον Ελευθεριάδη στο 38ο λεπτό. Οι "μαυραετοί" πήραν ξανά το προβάδισμα στην Πάτρα με τον Λεμονή στο 61ο λεπτό, αλλά ο Ελευθεριάδης ξανά με το δεύτερο γκολ του έσωσε το βαθμό στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (90+1'), διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Έτσι η Παναχαϊκή όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να περάσει στη δεύτερη θέση, έχει συγκάτοικο στην τρίτη! Το γκολ του Λεωνίδα Κυβελίδη στο 44' έδωσε τη νίκη (1-0) στον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος μπαίνει πλέον γερά στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, η οποία οδηγεί στα μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League. Ο Αιγινιακός, μάλιστα, τελείωσε το ματς της Καλαμαριάς με ματς λιγότερο.

Για τον Ηρακλή η χρονιά είναι χαμένη για την άνοδο, αλλά όχι και για ό,τι έχει να κάνει με την παραμονή στην κατηγορία. Ο Γηραιός μετά τη Σπάρτη νίκησε και τον Αήττητο Σπάτων. Ο Ναμπουγιού άνοιξε το σκορ για τους "κυανόλευκους", ο Μπορίκο έκανε το 2-1. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα των Σπάτων ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Ρούνεϊ στο 41'.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16 Μαρτίου

ΑΟΧ Κισσαμικός - Κέρκυρα 1-0 (94' Παπαχρήστος)

ΑΟ Τρίκαλα - Πλατανιάς 1-0 (41' Μαρκόφσκι)

Κυριακή 17 Μαρτίου

Βόλος - Σπάρτη 3-0 (8' Πίτου Γκαρσία, 41' Καρρίκι, 83' πεν. Φράγκος)

Ηρακλής - Αήττητος Σπατών 2-1 (12' Ναμπουγιού, 26' Μπορίκο / 41' Ρούνεϊ)

Απόλλων Λάρισας - ΑΟ Καραϊσκάκης 0-1 (44' Τζιώρας)

Παναχαϊκή - Δόξα Δράμας 2-2 (38', 90+1' Ελευθεριάδης / 9' Δούμτσιος, 61' Λεμονής)

Απόλλων Πόντου - Αιγινιακός 1-0 (44' Κυβελίδης)

Εργοτέλης - Ηρόδοτος 4-1 (10' Μανουσάκης, 25' Ιατρούδης, 73' Ροβίθης, 90+2' Μπαανάκ / 88' Μουκίδης)