FOOTBALL LEAGUE

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα, 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

FOOTBALL LEAGUE / ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Απόλλων Σμύρνης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, χάρη στην εκτέλεση φάουλ του Κονέ και την κεφαλιά του Περογαμβράκη, και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της Stoiximan.gr Football League.

Άφησε πίσω του την γκέλα στο Αίγιο και επανήλθε στη νίκες ο Απόλλων Σμύρνης. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" νίκησε με 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Football League.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν την εστία του Κουτσόπουλου στα πρώτα δέκα λεπτά.

Στο 15ο λεπτό, ωστόσο, άνοιξαν το σκορ. Ήταν το φάουλ που εκτέλεσε εξαιρετικά ο Κονέ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κουτσόπουλου, στην επαναφορά της προσέκρουσε στην πλάτη του γκολκίπερ του της Αναγέννησης Καρδίτσας και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Θεσσαλοί περιορίστηκαν σε θέση άμυνας και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Διονύση Χιώτη, με πιο σημαντική ευκαιρία τους να είναι μια κεφαλιά του Τζέκου.

Ο Απόλλων έφθασε στο γκολ, στο 55ο λεπτό. Ο Κονέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Περογαμβράκης έπιασε την κεφαλιά μόνος του στο κέντρο της θεσσαλικής άμυνας και έστειλε τον Κουτσόπουλο να μαζέψει για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Ντάσιος, Ρομάνο (65' Τζάνης), Κονέ, Περογαμβράκης (74' Κρητικός), Μπαρμπόσα (65' Ομπόντο), Πετρόπουλος

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Σμίλτος, Τσόπελας, Μάιγκα, Δημόπουλος, Μπιτέλης, Υφαντής (65' Βουκομάνοβιτς), Καραγιάννης, Ντάνκουα (49' Ντεμπελέ), Κρητικός (75' Μυργιώτης), Τζέκος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Σάββατο 18/3

Απόλλων Σμύρνης - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (15' αυτ. Κουτσόπουλος, 55' Περογαμβράκης)

ΟΦΗ - Τρίκαλα 0-1 (63' Γκόλιας)