LA LIGA

Έγινε ξανά του... Ράμος για τη Ρεάλ

Real Madrid's Sergio Ramos celebrates after scoring a goal against Malaga during a Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Malaga at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Jan. 21, 2017. Ramos scored twice in Real Madrid's 2-1 victory. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Ο Σέρχιο Ράμος σημείωσε το νικητήριο γκολ ξανά με κεφαλιά στα τελευταία λεπτά και η Ρεάλ προσπέρασε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή, μετά από το 2-1 επί της Μπέτις στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

Ο Σέρχιο Ράμος αρνήθηκε να κάνει το χατήρι της Μπαρτσελόνα και έσωσε τους βαθμούς της νίκης 2-1 για τη Ρεάλ με αντίπαλο την Μπέτις με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης και κόσμου εκμεταλλεύτηκε για πολλοστή φορά φέτος μία στημένη φάση, ένα κόρνερ, και με κεφαλιά και μάλιστα όντας αμαρκάριστος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό.

Οι "μερένγκες" ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με αυτήν που έδειξαν πριν από λίγες ημέρες στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο τη Λας Πάλμας, ωστόσο και πάλι δεν ήταν κυνικοί μπροστά στην αντίπαλη εστία. Μάλιστα, γλίτωσαν την αποβολή σε μία φάση στο 1ο ημίχρονο, όταν ο Κέιλορ Νάβας ανέτρεψε τον Ντάρκο Μπράσανατς σε προφανή θέση για γκολ, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε ούτε καν φάουλ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών της Ρεάλ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον πρώην συμπαίκτη του, Αντόνιο Αδάν. Στο 25', μάλιστα, σε σουτ του Αντόνιο Σανάμπρια, ο Νάβας έκανε τραγικό λάθος και οι "βερδιμπλάνκος" βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από το 19ο γκολ του Ρονάλντο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα ίσια στα αποδυτήρια.

Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι έγιναν ακόμα πιο πιεστικοί, έχασαν ευκαιρίες, προκάλεσαν ανησυχίες, κέρδισαν την αποβολή του Κριστιάνο Πιτσίνι, ενώ ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε μία οριακή φάση που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Τα λεπτά κυλούσαν, οι στημένες φάσεις έφερναν διαρκώς τον Ράμος στην αντίπαλη περιοχή και σε μία τέτοια περίπτωση, στο 81', ο capitan έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ με το 7ο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Ο Νάβας στα τελευταία λεπτά, πάντως, ισοφάρισε τα λάθη του με μία εντυπωσιακή επέμβαση.

***διαβάστε ΕΔΩ για την ήττα της Μπαρτσελόνα στη Γαλικία από την Ντεπορτίβο

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (79' Ασένσιο), Ροντρίγκες (69' Βάθκεθ), Μοράτα (71' Μπενζεμά), Ρονάλντο

ΜΠΕΤΙΣ: Αδάν, Πιτσίνι, Μαντί (84' Ναβάρο), Πετσέλα, Τόσκα, Ντουρμίζι, Μπράσανατς (86' Αλεγρία), Πάρδο, Θεμπάγιος, Σανάμπρια, Κάστρο (64' Πέτρος)

*κόκκινη 78' Πιτσίνι

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Εσπανιόλ - Λας Πάλμας 4-3 (1' Νταβίδ Λόπεθ, 45+1' Μορένο, 53' πέν. Πιάτι, 74' Χουράδο / 31' και 49' Λέμος, 84' Γκαρσία)

Σάββατο

Βαλένθια - Χιχόν 1-1 (85' Ελ Χανταντί / 60' Τσοπ)

Σεβίλλη - Λεγκανές 1-1 (43' Γιόβετιτς / 3' Γκαμπριέλ)

Μάλαγα - Αλαβές 1-2 (71' Χουάν Κάρλος / 39' Φεντάλ, 91' Μέντεθ)

Γρανάδα - Ατλέτικο 0-1 (84' Γκριεζμάν)

Κυριακή

Σοθιεδάδ - Μπιλμπάο 0-2 (28' Ραούλ Γκαρθία, 56' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Ντεπορτίβο - Μπαρτσελόνα 2-1 (40' Χοσέλου, 74' Μπεργκαντίνιος / 46' Λουίς Σουάρες)

Θέλτα - Βιγιαρεάλ 0-1 (45' Σολδάδο)

Ρεάλ - Μπέτις 2-1 (41' Ρονάλντο, 81' Ράμος / 25' αυτ. Νάβας)

*ματς λιγότερο οι Ρεάλ και Θέλτα

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)