ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στα ημιτελικά η Αλ Χιλάλ του Λουτσέσκου

Al Hilal's Bafetimbi Gomis, left, celebrates after scoring his side's opening goal during the Club World Cup soccer match between Al Hilal FC and ES Tunis at Jassim Bin Hamad Stadium in Doha, Qatar, Saturday, Dec. 14, 2019. (AP Photo/Hassan Ammar) AP PHOTO/HASSAN AMMAR

Η Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε 1-0 της Εσπεράνς χάρη σε γκολ του Μπαφετιμπί Γκομίς στο 73ο λεπτό του αγώνα και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φλαμένγκο.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων πήρε η Αλ Χιλάλ του Ραζβάν Λουτσέσκου. Η ομάδα από τη Σαουδική Αραβία επικράτησε 1-0 της Εσπεράνς με σκόρερ τον Μπαφετιμπί Γκομίς στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γάλλος στράικερ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε υπέροχα τον αντίπαλό του και με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Γενικότερα, οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση 75 λεπτών στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως τα τελευταία λεπτά, η Αλ Χιλάλ αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μοχάμεντ Κάνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρ' όλα αυτά, άντεξε και πήρε μία σπουδαία πρόκριση.

Στα ημιτελικά, η Αλ Χιλάλ, που κατέκτησε το Champions League Ασίας, θα αντιμετωπίσει τη Φλαμένγκο που κατέκτησε το Copa Libertadores απέναντι στη Ρίβερ Πλέιτ.