ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων 2018: Η Κασίμα αντίπαλος της Ρεάλ, πέρασε την Τσίβας του Πουλίδο

Japan's Kashima Antlers Serginho, left,celebrate his goal ,penalty kick, during the second round of the Club World Cup soccer match against Guadalajara at the Hazza Bin Zayed stadium in Al Ain, United Arab Emirates, Saturday, Dec. 15, 2018. (AP Photo/Kamran Jebreili) AP

Η Κασίμα Άντλερς από την Ιαπωνία νίκησε 3-2 την Τσίβας Γουαδαλαχάρα και θ' αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων 2018. Ο Άλαν Πουλίδο σκόραρε για τους Μεξικανούς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. (VIDEOS)

Ξέρουμε ήδη τον πρώτο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων 2018. Η Ρεάλ Μαδρίτης θ' αντιμετωπίσει την Κασίμα Άντλερς στο Άμπου Ντάμπι στις 19 Δεκεμβρίου.

Η ομάδα από την Ιαπωνία νίκησε 3-2 την Τσίβας Γουαδαλαχάρα στον πρώτο προημιτελικό της διοργάνωσης και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά. Οι Μεξικανοί άνοιξαν το σκορ μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς με τον Σαλδίβαρ.

Η Κασίμα ισοφάρισε στο 49' με τον Ναγκάκι, ενώ πήρε προβάδισμα ύστερα από είκοσι λεπτά (69') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βραζιλιάνου φορ της, Σερζίνιο. Ο Άμπε στο 84ο λεπτό έκανε το 3-1 για τους Ασιάτες.

Το μόνο που κατάφερε η Τσίβας ήταν να μειώσει - διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα - στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άλαν Πουλίδο. Ο πρώην φορ του Ολυμπιακού και του Λεβαδειακού είδε τον Κουόν Σουν-Τάε ν' αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι, αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

ΚΑΣΙΜΑ ΑΝΤΛΕΡΣ: Κουόν Σουν-Τάε, Ουτσίντα, Γιούνγκ Σέουνγκ-Χιούν, Σότζι, Γιαμαμότο, Έντο (87' Νίσι), Ναγκάκι, Λέο Σίλβα, Λεάντρο (46' Άμπε), Ντόι (80' Ανζάι), Σερζίνιο.

ΤΣΙΒΑΣ ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ: Γκουντίνιο, Φαν Ράνκιν, Περέιρα, Μάριν, Πόνσε, Λόπες (71' Σαντοβάλ), Πέρες, Πινέδα (85' Γκοντίνες), Μπρισουέλα, Πουλίδο, Σαλδίβαρ.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Εσπεράνς - Αλ Αΐν (15/12, 18:30)

Κασίμα Άντλερς - Τσίβας Γουαδαλαχάρα 3-2 (49' Ναγκάκι, 69' πεν. Σερζίνιο, 84' Άμπε / 3' Σαλδίβαρ, 90'+4' Πουλίδο)