ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Σαούλ διέλυσε τον Ντοναρούμα

Η Ισπανία νίκησε 3-1 την Ιταλία και προκρίθηκε στον τελικό του Euro U21, όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία. Η Σαούλ της Ατλέτικο έβαλε και τα 3 γκολ στον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα! (videos)

Με χατ-τρικ του Σαούλ Νίγκεθ, η Ισπανία νίκησε 3-1 την Ιταλία και προκρίθηκε στον τελικό του Euro U21, όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία (απέκλεισε νωρίτερα την Αγγλία στα πέναλτι).

Ο μέσος της Ατλέτικο νίκησε για πρώτη φορά τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα στο 53', πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Γκαλιαρντίνι για τους Ιταλούς, οι οποίοι όμως ισοφάρισαν στο 62' με τον Μπερναρντέσκι.

Τρία λεπτά χάρηκαν οι "azzuri", καθώς στο 65' ο Σαούλ σκόραρε ξανά για το 2-1 της "Furia Roja", ενώ συμπλήρωσε το χατ-τρικ του στο 74', διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ο Σαούλ έχει πλέον 5 γκολ σε τρεις συμμετοχές στην διοργάνωση, ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 21:45.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κέπα, Μπεγιερίν, Μερέ, Χεσούς Βαγιέχο, Χόνι, Γιορέντε, Σαούλ, Θεμπάγιος (89' Μίκελ Οϊαρθάμπαλ), Ντεουλοφέου (83' Ντένις Σουάρεθ), Ασένσιο, Σάντρο Ραμίρες (78' Ινιάκι Γουίλιαμς).

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Καλντάρα, Ρουγκάνι, Μπαρέκα, Γκαλιαρντίνι, Πελεγκρίνι, Μπενάσι (87' Γκαριτάνο), Κιέζα (62' Λοκατέλι), Μπερναρντέσκι, Πετάνια (72' Τσέρι).

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Τρίτη

Αγγλία - Γερμανία 2-2 [3-4 πέν.] (41' Γκρέι, 50' Άμπραχαμ / 35' Ζέλκε, 70' Πλάτε)

Ισπανία - Ιταλία 3-1 (53', 66' και 74' Σαούλ / 62' Μπερναρντέσκι)

Ισπανία - Ιταλία 3-1

Αγγλία - Γερμανία 2-2 [3-4 πέν.]