ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με Ρισάρλιζον η πεντάρα της Βραζιλίας

Brazil forward Neymar, left, celebrates with teammate Richarlison after Richarlison scored a goal in the first half of a soccer match against El Salvador, Tuesday, Sept. 11, 2018, in Landover, Md. (AP Photo/Patrick Semansky) AP

Η Βραζιλία συνέτριψε με 5-0 το Ελ Σαλβαδόρ σε φιλική αναμέτρηση στις ΗΠΑ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Έβερτον, Ρισάρλιζον. Γκολ κι από Νεϊμάρ, Φιλίπε Κοουτίνιο και Μαρκίνιος. (VIDEO)

Έτσι κι αλλιώς η διαφορά δυναμικότητας στο FedEx Field του Μέριλαντ, στις ΗΠΑ, ήταν μεγάλη. Η εθνική Βραζιλίας δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την αντίστοιχη του Ελ Σαλβαδόρ και τη συνέτριψε με 5-0.

Για τη "σελεσάο" ξεχώρισε ο Ρισάρλιζον. Ο 21χρονος επιθετικός της Έβερτον και "πουλέν" του Μάρκο Σίλβα - αυτός τον πήρε αρχικά στη Γουότφορντ και ύστερα στην ομάδα από το Λίβερπουλ - ξεκίνησε για πρώτη φορά από την αρχική ενδεκάδα και στα 54 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε δύο γκολ.

Το σκορ για τη Βραζιλία άνοιξε ο Νεϊμάρ με εκτέλεσε πέναλτι, φθάνοντας έτσι τα 59 γκολ σε επίπεδο εθνικής ομάδας. Ο Ρισάρλιζον έκανε το 2-0, ο Φιλίπε Κοουτίνιο το 3-0, για να έλθει ο Ρισάρλιζον με το δεύτερο γκολ του στο 50' να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμα της ομάδας του. Το τελικό σκορ (5-0) διαμόρφωσε ο Μαρκίνιος στο 90ό λεπτό, έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Νέτο, Έντερ Μιλιτάο, Ντεντέ (46' Φελίπε), Μαρκίνιος, Αλέξ Σάντρο, Αρτούρ (70' Αντρέας Περέιρα), Καζεμίρο (46' Φρεντ), Φιλίπε Κοουτίνιο (54' Έβερτον), Ντόουγκλας Κόστα (54' Ουίλιαν), Νεϊμάρ, Ρισάρλιζον (54' Λούκας Πακετά).

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ: Χερνάντες, Μεντόσα, Φλόρες Χάκο (73' Κάστρο), Μπαραόνα, Ταμάκας, Ντομίνγκες, Μπάιρες (30' Αρτούρο Άλβαρες - 66' Σαβιέρ Γκαρσία), Αλφάρο (36' Ορεγιάνα), Άλας (46' Κορέα), Σερέν, Πινέδα.